Συμβαίνει να είναι ευκολότερο να ιδρύσεις μια καινούργια πολιτική ομάδα παρά να γίνεις σταδιακά ο αρχηγός μιας υπάρχουσας ομάδας. Vauvenargues, 1715-1747, Γάλλος γνωμικογράφος

Στα πέναλτι ο Απόλλωνας, άφησε εκτός τετράδας τη Βουλιαγμένη

Ο Απόλλων Σμύρνης έκανε την έκπληξη στα προημιτελικά του κυπέλλου υδατοσφαίρισης ανδρών, καθώς επικράτησε της Βουλιαγμένης με 12-9 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 8-8) και πέρασε στους “4” του final-8, που φιλοξενείται στο Λαιμό. Η “αμφίβια ταξιαρχία” θα αντιμετωπίσει αύριο (10/5, 18:00) το Περιστέρι και έχει μία πολύ μεγάλη ευκαιρία να προκριθεί, για πρώτη φορά στην Ιστορία του συλλόγου, στον τελικό της διοργάνωσης.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τον Απόλλωνα να εμφανίζει τελείως διαφορετική εικόνα -κυρίως στην άμυνα- σε σχέση με τις δύο ήττες του από τον ΠΑΟΚ στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη έδειξε πάθος και αποφασιστικότητα και θα μπορούσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα, αν ήταν πιο αποτελεσματική στον παίκτη παραπάνω (είχε 1/6 στο πρώτο ημίχρονο). Η Βουλιαγμένη, με τα ατού της εξουδετερωμένα, είχε σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση, παρά τις βοήθειες που έδωσαν οι νεαροί Σπάχιτς και Χατζής. Τρεις φορές προηγήθηκε η “αμφίβια ταξιαρχία” και τρεις φορές ισοφαρίστηκε, αλλά ένα πέναλτι του Μπογκντάνοβιτς κι ένα παλικαρίσιο γκολ του Σολανάκη από τα 2μ. διαμόρφωσαν για πρώτη φορά διαφορά δύο τερμάτων (5-3) στο τέλος του ημιχρόνου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τη Βουλιαγμένη στο 6΄43΄΄ πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, όταν αποβλήθηκε με αντικατάσταση (μετά από εξέταση του βίντεο) ο Νεμάνια Ούμποβιτς, για χτύπημα στον Χονδροκούκη. Λίγο αργότερα ο Σαλανάκης σε παίκτη παραπάνω ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 6-3, αλλά ο αρχηγός του ΝΟΒ, Μάριος Καπότσης, πέτυχε δύο διαδοχικά γκολ στα ίσια και ξαναέβαλε -ψυχολογικά κυρίως- την ομάδα του στο παιχνίδι. Δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Χαλυβόπουλος σε παίκτη παραπάνω ισοφάρισε και το ματς άρχιζε από την αρχή…

Ο 16χρονος Δημήτρης Χατζής, με σουτ στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης, έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στη Βουλιαγμένη με 7-6, 5΄09΄΄ πριν τη λήξη. Ακολούθησε πολύ καλή άμυνα στον Σολανάκη και νέο γκολ από τον Χαλυβόπουλο, όμως ο Σολανάκης έδωσε λύση στον Απόλλωνα μετά από 9,5 “άγονα” λεπτά και ο Αλαμάνος σε παίκτη παραπάνω ισοφάρισε 8-8, 2΄59΄΄ πριν το τέλος. Οι άμυνες και οι δύο τερματοφύλακες δεν επέτρεψαν να σημειωθεί άλλο γκολ και ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτο τον τυπικά γηπεδούχο Απόλλωνα Σμύρνης): 3-2, 2-1, 1-3, 2-2

Η σειρά των πέναλτι: Σουσιασβίλι 9-8, Καπότσης 9-9, Γωνιωτάκης 10-9, Χατζής (απόκρουση Γαλανόπουλου), Τόττης 11-9, Κουρούβανης (δοκάρι), Γαρδίκας 12-9

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μοίραλης

Οι συνθέσεις:
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 2, Μπογκντάνοβιτς 1, Μόκκας, Τρούλος, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 2, Χονδροκούκης, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας 1, Τσαχειλίδης, Σολανάκης 3, Καβουσανός, Τόττης 2, Τσιαβαλιάρης
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Αρ. Χαλυβόπουλος 2, Σπάχιτς 1, Καλογερόπουλος, Αλμύρας, Ούμποβιτς, Παπασηφάκης, Γούντχεντ, Καστρινάκης, Καπότσης 4, Κουρούβανης, Σαπουνάκης, Ανδρεάδης, Χατζής 2, Σπηλιόπουλος

** Η παρουσία περίπου 20 οπαδών του Απόλλωνα έδωσε “χρώμα” στον τρίτο αγώνα της διοργάνωσης, η οποία σε ό,τι αφορά την εξέδρα είναι… υποχρεωτικά υποτονική, αφού για λόγους ασφαλείας δεν εκδόθηκαν εισιτήρια, παρά μόνο ένας περιορισμένος αριθμός προσκλήσεων σε κάθε ομάδα.