Παρά τις προειδοποιήσεις, τίποτα το ουσιαστικό δεν γίνεται, μέχρι η υπάρχουσα κατάσταση να γίνει πιο οδυνηρή από την επιβεβλημένη αλλαγή. Laurence J Peter, 1919-1990, Καναδός συγγραφέας & εκπαιδευτικός

Πλησιάζει τον στόχο της παραμονής η Νότιγχαμ

Με ανατροπή απέναντι στην υποβιβασμένη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η Νότιγχαμ Φόρεστ πέρασε νικηφόρα 3-1 από την έδρα των «λεπίδων», κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην Premier League.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο αύξησε τη διαφορά της στο +3 από τη Λούτον και στο +5 από την Μπέρνλι, η οποία ηττήθηκε με 4-1 από τη φιλοξενούμενη Νιούκαστλ, που συνεχίζει να «κυνηγά» τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Ο Ντίαθ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 17΄ από την… άσπρη βούλα, αλλά η Νότιγχαμ είχε έτοιμη την απάντηση… Μετά από δέκα λεπτά ο Χάντσον-Οντόι έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Γέιτς χάρισε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 69΄ ο Χάντσον-Οντόι ξαναχτύπησε και η Νότιγχαμ πήρε βαθιά ανάσα στην προσπάθεια της να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Νωρίτερα, η πρωτοπόρος Άρσεναλ ξεπέρασε ακόμη ένα εμπόδιο στην… κούρσα της για την κατάκτηση του εφετινού τίτλου στην Premier League, μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Μπόρνμουθ, στον προτελευταίο εντός έδρας αγώνα της, αυξάνοντας την πίεση στη Μάντσεστερ Σίτι.

Ένα πέναλτι λίγο πριν το ημίχρονο που εκτέλεσε ο Σάκα έδωσε το προβάδισμα στην Άρσεναλ, ενώ ο Τροσάρ έφερε την ηρεμία στο Emirates Stadium με ένα δεύτερο γκολ στο 70΄, για να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα ο Ράις στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με το σημερινό «τρίποντο», το οποίο ήταν το τέταρτο διαδοχικό, η Άρσεναλ έφτασε τους 83 βαθμούς σε 36 ματς, με την πρωταθλήτρια Σίτι να ακολουθεί στους 79, έχοντας δύο αγώνες λιγότερους.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λούτον-Έβερτον                    1-1
(31΄ Αντεμπάγιο – 23΄ πέν. Κάλβερτ-Λιούιν)

Άρσεναλ-Μπόρνμουθ                 3-0