Ο πιο πετυχημένος πολιτικός είναι εκείνος που λέει αυτά που σκέπτονται όλοι και τα λέει όσο γίνεται πιο δυνατά. Theodore Roosevelt Jr, 1858-1919, Αμερικανός πρόεδρος

Ο Σίτου MVP της 22ης αγωνιστικής στην Basket League (pic)

26 Μαρτίου, 2024

Ο Σίμι Σίτου είναι ο τελευταίος πολυτιμότερος παίκτης (MVP) για την κανονική περίοδο της Basket League. Ο σέντερ του Κολοσσού Ρόδου βοήθησε σημαντικά τους «θαλασσί» να νικήσουν το Μαρούσι στο «σμαραγδένιο νησί» με 89-85, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, με αποτέλεσμα να αποσπάσει τον τίτλο του MVP για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα, ο 24χρονος άσος βρέθηκε στο παρκέ για 20 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα και τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (7/8 δίποντα, 5/8 βολές), 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 7 κερδισμένα φάουλ, ενώ υπέπεσε σε ένα λάθος και τρία φάουλ. Χάρη στην απόδοσή του αυτή, ο Σίτου συγκέντρωσε 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, επίδοση που ήταν η υψηλότερη μεταξύ των παικτών των ομάδων που νίκησαν στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League.