Αν υπάρχουν δύο άνθρωποι με διδακτορικό σε μια υποανάπτυκτη χώρα, ο ένας θα είναι αρχηγός του κράτους και ο άλλος θα είναι εξόριστος. Kord Samuel, 1870-1963, Βρετανός πολιτικός.

Ο ΑΕΣΧ Πυλαίας ισοφάρισε τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά της Α1 χάντμπολ γυναικών

28 Απριλίου, 2024

Δεύτερο ντέρμπι, με διαφορετικό νικητή όμως, επιφύλαξε η ημιτελική σειρά των πλέι-οφ της Α1 χάντμπολ γυναικών, ανάμεσα στις δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης. Ο τυπικά γηπεδούχος ΑΕΣΧ Πυλαίας επικράτησε αυτή τη φορά του ΠΑΟΚ με 29-28 στη Μίκρα και ισοφάρισε σε 1-1 νίκες τη μονομαχία τους, η οποία πλέον θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι, την Τετάρτη 8/5, με τυπικά γηπεδούχο αυτή τη φορά τον «Δικέφαλο του βορρά». Η Πυλαία, που στο πρώτο ματς ηττήθηκε 28-27 στις λεπτομέρειες, προηγήθηκε 15-10 στο ημίχρονο, αλλά στο β΄ μέρος ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά 27-25. Κι ενώ οι πρωταθλήτριες φαίνονταν να ελέγχουν το παιχνίδι, ένα σερί 4-0 του ΑΕΣΧ έφερε την ανατροπή και τελικά χάρισε στην ομάδα του Γιώργου Βακάλη τη νίκη, αφού οι «ασπρόμαυρες» κατάφεραν απλά να μειώσουν στα τελευταία δευτερόλεπτα.