Μερικές φορές εύχομαι οι άνθρωποι να έδιναν μεγαλύτερη έμφαση στην τήρηση του νόμου από όση δίνουν στην επιβολή του. Calvin Coolidge, 1872-1933, Αμερικανός πρόεδρος

Ήττα της Εθνικής Κωφών στο Ευρωπαϊκό με 5-0 από την Αγγλία

22 Μαΐου, 2024

Την ήττα με 5-0 από την Αγγλία γνώρισε η ανανεωμένη Εθνική ομάδα των Κωφών, στο δεύτερο ματς του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, που διεξάγεται στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο δεύτερο μέρος, με τους Άγγλους να σκοράρουν τέσσερις φορές στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, μετά την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ιωαννίδη στο 50ό λεπτό, απόφαση που χαρακτηρίστηκε πάρα πολύ αυστηρή από τους ανθρώπους του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Επίσης θα πρέπει να τονιστεί ότι πολλοί βασικοί παίκτες της «γαλανόλευκης» ταλαιπωρούντο από γαστρεντερίτιδα (Τσιάνος, Μικελάτος, Τσουτης, Ιωαννίδης, Κοντογιάννης), ωστόσο, αγωνίστηκαν κανονικά.

Η σύνθεση της Εθνικής (Γιώργος Καρατζάς): Παππάς, Ρούφας, Τρικαλίτης, Κοντογιάννης, Γεωργιάδης, Μικελάτος, Τζανίδης, Καράμπελας, Παυλόπουλος, Τσιάνος, Καραπιπέρης.

Αγωνίστηκαν ακόμη και οι: Ιωαννίδης, Σχοινάς, Γαλάνης, Παβλικόφσκι, Βαρβαρήγος.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σκωτία νίκησε με 2-1 την Ουαλία.

Το επόμενο κρίσιμο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας για την 8άδα είναι αυτό με την Ουαλία, το Σάββατο (25/5) στις 10:30.