Ένας από τους λόγους που οι άνθρωποι σταματούν να μαθαίνουν, είναι ότι γίνονται όλο και πιο απρόθυμοι να ρισκάρουν μια αποτυχία. John W. Gardner, 1912-2002, Αμερικανός πολιτικός

Άνετα η Αρμάνι πριν τον Παναθηναϊκό

21 Δεκεμβρίου, 2023

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και έκτη στο σύνολο, πανηγύρισε η Αρμάνι στο Μιλάνο, πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (22/12). Οι Ιταλοί επικράτησαν άνετα με 84-61 της ουραγού Βιλερμπάν, για την 15η αγωνιστική της Euroleague, βυθίζοντας τους Γάλλους στο 2-13.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ανέβασε ταχύτητα στη δεύτερη περίοδο, εξασφάλισε μία διαφορά ασφαλείας δέκα πόντων (46-36 στο 20΄) και δεν κοίταξε πίσω…

Με 17 πόντους ο Νικολό Μέλι πρωταγωνίστησε στην επίθεση των Ιταλών, ενώ από τη Βιλερμπάν, που εστιάζει στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό (22/12), πάλεψε ο Ζοφρί Λοβέρν με 12.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-36, 67-48, 84-61

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου απλοποίησε το έργο της Μπάργεν στο Μόναχο, δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών. Οι Γερμανοί, στην επιστροφή του Βλάντιμιρ Λούτσιτς στην αγωνιστική δράση, επικράτησαν άνετα με 86-71 της Αναντολού Εφές, ανεβαίνοντας στο 7-8 και πιάνοντας την τουρκική ομάδα στη βαθμολογία.

Με 17 πόντους ο Αντρέ4ας Ομπστ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ από την Αναντολού προσπάθησε μάταια ο Νταν Οτούρου με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 50-41, 71-59, 86-71

Το… γκολ-φάουλ του Τάιλερ Ντόρσεϊ (19π.) στα 58΄΄ για τη λήξη (80-76), «σφράγισε» τη νίκη της Φενερμπαχτσέ στην Πόλη με 80-78 επί της Ζαλγκίρις, που είδε τον Κίναν Έβανς να αστοχεί στο δίποντο που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση. Στο 8-7 ανέβηκε η Φενέρμπαχτσε, ενώ η Ζάλγκιρις υποχώρησε στο 5-10.

Οι Σκότι Ουίλμπεκιν και Τζόναθαν Μότλεϊ ήταν άξιοι συμπαραστάτες του Ντόρσεϊ στην επίθεση, με 17 και 16 πόντους, αντίστοιχα, ενώ 5 πόντοι, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του Νικ Καλάθη σε 21 λεπτά συμμετοχής. Ο Γιώργος Παπαγιάννης χρησιμοποιήθηκε για μόλις 4 λεπτά από τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και έμεινε στο μηδέν.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 37-48, 56-62, 80-78

Σε αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής στη Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: