Δεν επιβάλλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία. George Orwell, 1903-1950, Βρετανός συγγραφέας

Το απόλυτο ο Ολυμπιακός, πήρε το ντέρμπι με τη Βουλιαγμένη

17 Απριλίου, 2024

Πολύ δυνατό ντέρμπι έγινε απόψε στο κολυμβητήριο του Πειραιά, όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε 11-9 της Βουλιαγμένης, για την τελευταία αγωνιστική της Β΄ φάσης στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών. Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογική σημασία, αλλά οι δύο ομάδες το αντιμετώπισαν σαν μία καλή πρόβα ενόψει των κρίσιμων ευρωπαϊκών αγώνων της επόμενης εβδομάδας και πρόσφεραν μεγάλη μάχη. Οι “ερυθρόλευκοι”, που αγωνίστηκαν χωρίς κλασικό φουνταριστό (ο Νικολαϊδης βρίσκεται στην τελική ευθεία της αποθεραπείας του, μετά την επέμβαση στον αντίχειρα, ενώ ο Λόντσαρ έμεινε εκτός αποστολής), είχαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης το προβάδισμα, που όμως δεν ξεπέρασε ποτέ τα δύο γκολ. O NOB, που στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε με τερματοφύλακα τον νεαρό Ανδρεάδη, πίεσε ως το τέλος με κορυφαίο τον Στάθη Καλογερόπουλο, αλλά το γκολ του Ντίνου Γενηδουνιά, 54 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, “σφράγισε” τη νίκη των γηπεδούχων, οι οποίοι ολοκλήρωσαν με το απόλυτο νικών την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.