Πόλεμος είναι όταν αλληλοσκοτώνονται άνθρωποι που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους, επειδή κάποιοι άλλοι, που γνωρίζονται καλά μεταξύ τους, δεν κατάφεραν να συνεννοηθούν. - Paul Valery

Σπόρτινγκ: Αλλάζει τη χρονιά μπροστά από όλους

31 Δεκεμβρίου, 2023

Υπάρχουν κάποιες νίκες που αξίζουν περισσότερο από τρεις βαθμούς. Μία τέτοια πανηγύρισε η Σπόρτινγκ στο Πορτιμάο, επικρατώντας δύσκολα με 2-1 της Πορτιμονένσε, που της έδωσε την ευκαιρία να επιβεβαιώσει την κυριαρχία της, και βέβαια να αλλάξει τη χρονιά μπροστά από όλους, δείχνοντας την ιδιότητά της ως σοβαρής διεκδικήτριας  του τίτλου. Για να τη πετύχει όμως χρειάστηκε το γκολ του Παουλίνιο στο 80ο λεπτό.
 Τις αποστάσεις στο σκορ  είχε ανοίξει (59’) ο Σουηδός-«θαύμα» Γκιοκέρες, αλλά η Πορτιμονένσε, που είχε αιφνιδιάσει τη Σπόρτινγκ στο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης που ολοκλήρωσε την 15η  αγωνιστική, ισοφάρισε προσωρινά  (69’) με τον Ρέλβας.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στην Primeira Liga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Βιζέλα-Μορεϊρένσε                   0-0

Γκιμαράες-Ρίο Άβε                   1-0

Εστρέλα Αμαδόρα-Αρούκα              1-4

Μπενφίκα-Φαμαλικάο                  3-0

Πόρτο-Τσάβες                        1-0

Ζιλ Βισέντε-Μποαβίστα               1-0

Εστορίλ-Φαρένσε                     4-0

Κάσα Πία-Μπράγκα                    1-3