Όποιος θέλει να πετύχει ένα μακρινό στόχο, πρέπει να προχωράει με μικρά βήματα. Saul Bellow, Καναδοαμεικανός συγγραφέας

«Πεντάρα» και… σταθερά στο «ρετιρέ» η Σπόρτινγκ

5 Ιανουαρίου, 2024

Με δύο γκολ του Μάρκους Έντουαρντς στο πρώτο ημίχρονο (21΄, 45΄+2) η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επιβλήθηκε με το εμφατικό 5-1 της Εστορίλ στο ματς που άνοιξε την «αυλαία» της 16ης αγωνιστικής και μία… στροφή πριν από το μισό της σεζόν θα διατηρηθεί στο «ρετιρέ» της Primeira Liga, άσχετα με το τι θα κάνουν στη συνέχεια οι διώκτες της, Μπενφίκα και Πόρτο.

Με το αυτογκόλ του Άλβαρο στο 51΄ έγινε το 3-0, για ν΄ ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα από τους Γκονσάλβες (69΄) και Τρινκάο (78΄). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το «γκολ της τιμής» με τον Κασιάνο στο 82ο λεπτό.