Η πολιτική είναι το μοναδικό επάγγελμα για το οποίο δεν χρειάζεται εκπαίδευση. Robert Louis Stevenson, 1850-1894, Σκωτσέζος συγγραφέας

Μέσι και Λαουτάρο σκόραραν δις στην «γενική πρόβα» της Αργεντινής

15 Ιουνίου, 2024

Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε δύο γκολ στην νίκη της Αργεντινής με 4-1 επί της Γουατεμάλας, στον τελευταίο αγώνα προετοιμασίας της «αλμπισελέστε», πριν από το Κόπα Αμέρικα.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Μέριλαντ και η Γουατεμάλα αιφνιδίασε τους παγκόσμιους πρωταθλητές, προηγούμενη με αυτογκόλ του Λισάντρο Μαρτίνες μόλις στο 4ο λεπτό. Ωστόσο, ο «poulga» ισοφάρισε γρήγορα (12`) εκμεταλλευόμενος λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, ενώ ήταν αυτός που «έκλεισε το σκορ» στο 77ο λεπτό.

Νωρίτερα, ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ σκόραρε δις (39` πέναλτι, 66`), ενώ η Αργεντινή θ΄αρχίσει την υπεράσπιση του τίτλου της στο Κόπα Αμέρικα, την ερχόμενη Πέμπτη εναντίον του Καναδά στην Ατλάντα.