Στον άνθρωπο με κακή γνώση, το θάρρος γίνεται θράσος, η σοφία σχολαστικότητα, η ευφυΐα κοροϊδία, η απλότητα βαναυσότητα και η καλοσύνη γίνεται κολακεία. John Locke, 1632-1704, Άγγλος φιλόσοφος

EURO 2024 – ΙFFHS: Πρόσωπα, ρεκόρ και σερί από τις νίκες Αγγλίας και Ισπανίας

1 Ιουλίου, 2024

Πρόσωπα, ρεκόρ και σερί από τους δύο χθεσινούς (30/6) αγώνες, Αγγλία-Σλοβακία (2-1 στην παράταση/ 1-1) και Ισπανία-Γεωργία (4-1)δτην φάση των «16» του Euro 2024, όπως τα καταγράφει η Διεθνής Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου (IFFHS):

Αγγλία-Σλοβακία 2-1
* Για πρώτη φορά η Αγγλία έφτασε στα προημιτελικά σε 2 συνεχόμενες  διοργανώσεις Euro. Επιπλέον, έχουν φτάσει στον 4ο συνεχόμενο προημιτελικό τους σε μεγάλα τουρνουά.
* Η Αγγλία παραμένει αήττητη στο Euro υπό τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ (7 νίκες και 4 ισοπαλίες σε 11 αγώνες). Είναι το καλύτερο τέτοιο σερί προπονητή στην ιστορία της διοργάνωσης.
* Η Αγγλία δεν έχει χάσει ποτέ από τη Σλοβακία (6 νίκες, 1 ισοπαλία σε 7 αγώνες).
* Η Αγγλία…επέστρεψε για να κερδίσει κάθε από τα 4 τελευταία παιχνίδια της στο Euro στα οποία δέχθηκε πρώτη γκολ, επίσης 4-2 εναντίον Κροατίας (το 2004), 2-1 εναντίον Ουαλίας (το 2016) και 2-1 εναντίον Δανία (το 2021).
 Μόνο η Γαλλία κέρδισε περισσότερα παιχνίδια (5) αφού δέχθηκε το εναρκτήριο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης.
* Ο Ιβάν Σραντς έγινε ο πρώτος Σλοβάκος παίκτης που σημείωσε γκολ νοκ άουτ στο Euro. Είναι μαζί με τους Μικαουτάτζε και Μουσιάλε οι πρώτοι σκόρερ του Euro 2024 (3 γκολ έκαστος).
* Το γκολ της ισοφάρισης του Τζουντ Μπέλιγχαμ ήταν το τελευταίο γκολ της Αγγλίας σε κανονικό χρόνο σε Euro (94 λεπτά 34 δευτερόλεπτα) και σημειώθηκε με το πρώτο σουτ της ομάδας του στην εστία στον αγώνα.
* Το γκολ του Μπέλιγχαμ είναι το πιο…αργό χρονικά που σημειώθηκε ποτέ σε αγώνα νοκ άουτ του Euro για να αποφευχθεί ο απευθείας αποκλεισμός (χωρίς να υπολογίζονται οι καθυστερήσεις).
 Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στον Σιλβάν Βιλτόρ (Γαλλία) που ανάγκασε την παράταση στον τελικό του Euro 2000 σημειώνοντας το τέρμα της ισοφάρισης κόντρα στην Ιταλία στο 90’+4′.
* Ο Μπέλιγχαμ σημείωσε 6 γκολ στις καθυστερήσεις του 2ου ημιχρόνου  τη σεζόν 2023-24 (4 για τη Ρεάλ Μαδρίτης και 2 για την Αγγλία), με τα 6 είτε να βάζουν την ομάδα του μπροστά είτε να ισοφαρίζουν.
* Ο Μπέλιγχαμ έγινε ο σκόρερ του 3ου γκολ με «ψαλιδάκι» στην ιστορία του Euro, μετά τον Αντόνιο Κόντε για την Ιταλία εναντίον της Τουρκίας το 2000 και τον Τζέρνταν Σακίρι για την Ελβετία εναντίον της Πολωνίας το 2016.
* Το γκολ του Χάρι Κέιν που έβαλε μπροστά την Αγγλία ήταν το πιο γρήγορο γκολ στην παράταση στην ιστορία της διοργάνωσης (50 δευτερόλεπτα).
 Eίναι μόλις το 2ο γκολ που σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό της παράτασης στην ιστορία του Euro και των Παγκοσμίων Κυπέλλων.
 Περιέργως, το πρώτο σκόραρε επίσης ένας παίκτης της Αγγλίας: ο Νατ Λοφτχάουζ εναντίον του Βελγίου στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1954.
* Ο Κέιν είναι ο πρώτος παίκτης που σκόραρε σε δύο διαφορετικές παρατάσεις στο Euro (συμπεριλαμβανομένου 1 γκολ εναντίον της Δανίας στους ημιτελικούς του 2021).
* Ο Κέιν είναι ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του Euro με πολλά γκολ στις παρατάσεις, μαζί με: Ντέζσο Νόβακ (Ουγγαρία, 2 γκολ το 1964 εναντίον Δανίας),
Ντίτερ Μίλερ (Γερμανία, 2 γκολ το 1976 εναντίον Γιουγκοσλαβίας).
* Με αυτή την κεφαλιά του Κέιν, η Αγγλία έχει πλέον 19 γκολ με κεφαλιές στην ιστορία του Euro και είναι η μόνη πρωτοπόρος σε αυτή την κατάταξη, πάνω από την Πορτογαλία (15), την Ισπανία και τη Γαλλία (13 η καθεμία).
*Ο Κέιν έγινε ο παίκτης με τις πιο πολλές εμφανίσεις για την Αγγλία (79) ξεπερνώντας τον Πίτερ Σίλτον (78).

Ισπανία-Γεωργία 4-1
*Αυτή είναι η μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων σε νίκη από ομάδα που δέχθηκε πρώτη γκολ σε αγώνα του Euro.
* Αυτή είναι η 5η νίκη της Ισπανίας με 3+ γκολ διαφορά σε νοκ άουτ παιχνίδια μεγάλων τουρνουά, μετά: 5-1 εναντίον Δανίας (Παγκόσμιο Κύπελλο 1986, φάση «16»), 3-0 εναντίον Ελβετίας (Παγκόσμιο Κύπελλο 1994, φάση «16»), 3-0 εναντίον Ρωσίας (Euro 2008, ημιτελικός), 4-0 εναντίον Ιταλίας (Ευρώ 2012, τελικός)
* Η Ισπανία έχει κάνει 35 σουτ, τα περισσότερα σε ένα παιχνίδι μεγάλης διοργάνωσης.
* Τα 13 σουτ της Ισπανίας προς την εστία σε αυτό το παιχνίδι είναι: 2o καλύτερo ρεκόρ τους σε ένα παιχνίδι μεγάλης διοργάνωσης, μόνο πίσω από τα 15 σουτ στο τέρμα εναντίον της Ιρλανδίας στο Euro 2012, το νέο ρεκόρ αυτού του Euro, που ξεπέρασε τα 12 σουτ στο τέρμα από την Τσεχία εναντίον της ίδιας Γεωργίας.
* Για πρώτη φορά στην ιστορία του Euro, μια ομάδα (Ισπανία) κάνει 13+ σουτ στο τέρμα σε έναν αγώνα χωρίς να δεχτεί ούτε ένα σουτ από την αντίπαλό της.
* Για πρώτη φορά η Ισπανία κέρδισε τα πρώτα 4 παιχνίδια της σε μεγάλη διοργάνωση.
* Ο Λαμίν Γιαμάλ έχει ήδη 2 ασίστ για την Ισπανία στο Euro 2024 (εναντίον  Κροατίας και εναντίον Γεωργίας). Είναι ο πρώτος έφηβος που μοιράζει περισσότερο από ένα γκολ σε μια διοργάνωση του Euro μετά τον Κριστιάνο Ρονάλντο το 2004 (επίσης 2).
* Ο Λαμίν Γιαμάλ, ηλικίας 16 ετών και 353 ημερών, έγινε ο πρώτος Ευρωπαίος παίκτης κάτω των 18 ετών που έκανε την εμφάνισή του σε ένα μεγάλο τουρνουά (Παγκόσμιο Κύπελλο, Euro) νοκ άουτ αγώνα.
* Ο Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι (Γεωργία) ολοκλήρωσε τη συμμετοχή του στο Euro 2024 με 30 αποκρούσεις συνολικά: την κοινή 2η καλύτερη βαθμολογία σε μια διοργάνωση στην ιστορία των αγώνων, μαζί με τον Φραντσέσκο Τόλντο (Ιταλία) το 2000.
 Το ρεκόρ κατέχει ο Ιγκόρ Ακινφέεφ (Ρωσία, 32 αποκρούσεις το 2008).