Οι άνθρωποι δεν φαίνεται να αντιλαμβάνονται ότι η γνώμη τους για τον κόσμο είναι και μια εξομολόγηση για το χαρακτήρα τους. Ralph Waldo Emerson,1803-1884, Αμερικανός φιλόσοφος

Ένα γκολ και δύο ασίστ ο Γιακουμάκης

8 Νοεμβρίου, 2023

Ο Γιώργος Γιακουμάκης σκόραρε και είχε δύο ασίστ,  καθώς οι οικοδεσπότες της Ατλάντα Γιουνάιτεντ επικράτησαν με 4-2 των Κολόμπους Κρου, στο Game 2 της σειράς των playoffs του πρώτου γύρου της Ανατολικής Περιφέρειας και ελπίζουν σε πρόκριση.

Ο καθοριστικός αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή στο Κολόμπους, όπου η Κρου νίκησε το πρώτο ματς με 2-0 την 1η Νοεμβρίου.

Ο Ελληνας επιθετικός έδωσε το προβάδισμα στην Ατλάντα με 1-0 στο 38′. Ο Χερνάντεζ ισοφάρισε στο 45΄ πριν ο Γιακουμάκης βρει τον Ζάντε Σίλβα για το 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Στην συνέχεια, ο διεθνής άσος, ο οποίος πήρε το βραβείο για τον καλύτερο πρωτοεμφανιζόμενο στο MLS, τροφοδότησε τον Έντουιν Μοσκέρα για το 3-1 στο 83ο λεπτό.

Ο Τιάγκο Αλμάντα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1 στο 88΄ ενώ ο Μαξ Άρφστεν διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.