Ντον Κουέηλ, Αμερικανός Αντιπρόεδρος [1988-1992]

Εμφατική νίκη της Γερμανίας επί της Σκωτίας με 5-1 στην πρεμιέρα του EURO 2024

15 Ιουνίου, 2024

Με τρομερή ένταση στο παιχνίδι της, η Γερμανία μετέτρεψε σε… παράσταση για έναν ρόλο την πρεμιέρα της στο EURO 2024, συντρίβοντας την Σκωτία με 5-1 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου κι έκανε την καλύτερη δυνατή εκκίνηση στη διοργάνωση. Με δύο γκολ απ’ τους Βιρτς και Μουσιάλα στο πρώτο 20λεπτο κι άλλα τρία «χτυπήματα» απ’ τους Χάβερτς (πέναλτι) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, Φίλκρουγκ (68’) και Τσαν (90’+3′) τα «πάντσερ» έφτασαν σε μία εμφατική νίκη, ενώ οι Σκωτσέζοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 87’ με αυτογκόλ του Ρίντιγκερ.

Ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου με ένα γκολ (19′) κι αμέτρητες ωραίες ενέργειες μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ψηφίστηκε MVP στην εμφατική νίκη της Γερμανίας επί της Σκωτίας με 5-1 στην πρεμιέρα του EURO 2024.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

EURO 2024: Η Γερμανία έκανε δύο μεγάλα ρεκόρ στην πρεμιέρα της διοργάνωσης

EURO 2024: Γερμανία-Σκωτία: Δηλώσεις Νάγκελσμαν και Κλαρκ

EURO 2024: Υπέροχη τελετή έναρξης και φόρος τιμής στον Φραντς Μπεκενμπάουερ

Η Γερμανία μπήκε… φουριόζα στο γήπεδο, πήρε εξαρχής την κατοχή της μπάλας (75% στο δεκάλεπτο), πίεσε την άμυνα των Σκωτσέζων και στο 10ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Φλόριαν Βιρτς. Από μακρινή μεταβίβαση του Κρόος, ο Τζόσουα Κίμιχ έκανε εσωτερική κίνηση, «έσπασε» την μπάλα προς τον μεσοεπιθετικό της Λεβερκούζεν που είχε χώρο για να εκτελέσει με τη μία. Ο Γκαν ακούμπησε την μπάλα που χτύπησε στο δοκάρι, αλλά κατέληξε στο βάθος της εστίας του για το γρήγορο 1-0 των «πάντσερ».

Η γερμανική «μηχανή» συνέχισε να… τρέχει σε υψηλές ταχύτητες απέναντι σε μία Σκωτία που δεν είχε καμία απάντηση μέσα στο γήπεδο. Και πριν φτάσει καν ο αγώνας στο 20λεπτο, «καθάρισε» το «τρίποντο». Στο 19’ από πολύ ωραία πάσα του Γκιντογκάν προς τον Χάβερτς, εκείνος γύρισε στον Μουσιάλα, ο οποίος σούταρε δυνατά για το 2-0 της Γερμανίας.

Στο 28’ το απευθείας φάουλ του Κρόος βρήκε σε ετοιμότητα τον Γκαν που μπλόκαρε, για να έρθει το τρίτο γερμανικό γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου. Στο 43’  Μουσιάλα πέρασε δύο αντιπάλους της Σκωτίας, ο Κίμιχ γέμισε στην περιοχή προς τον Γκιντογκάν ο οποίος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γκαν απέκρουσε. Ο μέσος της Μπαρτσελόνα επιχείρησε να ξαναμπεί στη φάση αλλά ανατράπηκε απ’ τον Πόρτιους.  Έπειτα από on field review του Τουρμπέν στο μόνιτορ, έδειξε πέναλτι κι αποβολή για τον αμυντικό της Σκωτίας κι ο Χάβερτς στο 45’+1’ ευστόχησε απ’ την άσπρη βούλα για το 3-0.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα και με τον «αέρα» των τριών τερμάτων η Γερμανία έκανε ότι… ήθελε πλέον στο γήπεδο. Στο 51’ ο Γκαν μπλόκαρε το σουτ του Ρίντιγκερ, ενώ στο 58’ ο Βιρτς σούταρε λίγο άουτ. Στο 68’ ο Φίλκρουγκ που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο πέντε λεπτά νωρίτερα, έκλεψε την μπάλα και με δυνατό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 για τους ασταμάτητους γηπεδούχους.

Ο ίδιος παίκτης στο 77’ βρήκε δίχτυα ξανά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε με υπόδειξη του VAR καθώς ήταν οριακά οφσάιντ, ενώ οι Σκωτσέζοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν για το γκολ της τιμής στο 87ο λεπτό με το αυτογκόλ του Ρίντιγκερ, έπειτα από φάση διαρκείας μέσα στα καρέ των Γερμανών.

Το… κερασάκι στην τούρτα για τους Γερμανούς έβαλε ο Τσαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα πολύ ωραίο μακρινό σουτ που πανηγυρίστηκε έξαλλα απ’ τον κόσμο στις εξέδρες, «γράφοντας» το τελικό 5-1 για τα «πάντσερ».

Διαιτητής: Κλεμάν Τουρπέν (Γαλλία)
Κίτρινες: 31’ Άντριχ, 62’ Τα – 48’ Ράλστον
Αποβολές: 45’ Πόρτιους (απευθείας κόκκινη)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Τα, Μίτελστεντ, Κρόος (80’ Τσαν), Άντριχ (46’ Γκρος), Μουσιάλα (74’ Μίλερ), Γκιντογκάν, Βιρτς (63’ Σανέ), Χάβερτς (63’ Φίλκρουγκ).

ΣΚΩΤΙΑ (Στηβ Κλαρκ): Γκαν, Ράλστον, Ρόμπερτσον, Πόρτιους, Μακτόμινεϊ, Τίερνι (78’ ΜακΚένα), ΜακΓκιν (67’ ΜακΛιν), ΜακΓκρέγκορ (67’ Γκίλμουρ), Άνταμς (46’ Χάνλεϊ), Κρίστι (82’ Σάνκλαντ), Χέντρι.