Οι Έλληνες δεν έχουν συνηθίσει να συζητούν, γι’ αυτό αλληλοσφάζονται. Ιωσήφ Στάλιν, 1879-1953, Σοβιετικός ηγέτης

AΠΕ-ΜΠΕ και Galanis Sports Data ενώνουν τις δυνάμεις τους και «βλέπουν» τους νικητές του EURO 2024

3 Ιουλίου, 2024

Σε συνεργασία με αφορμή το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου στη Γερμανία προχώρησαν το ΑΠΕ-ΜΠΕ και η Galanis Sports Data. Συγκεκριμένα, το ΑΠΕ-ΜΠΕ παρουσιάζει σε πραγματικό χρόνο τη στατιστική κάλυψη των αγώνων από τη Galanis Sports Data, αλλά και την αξιολόγηση της απόδοσης κάθε ομάδας, σε κάθε αγώνα, λεπτό προς λεπτό.
Η προβολή γίνεται ζωντανά με δύο παράλληλες καμπύλες και ανά πεντάλεπτο συγκρίνονται οι εικόνες των δύο ομάδων. Από την απεικόνιση αυτή μπορεί με αρκετά μεγάλη ασφάλεια ο φίλαθλος να δει ήδη από το 25ο λεπτό:
–    Ποια ομάδα θα κερδίσει το ματς
–    Πόσα, πολλά ή λίγα, γκολ θα μπουν
–    Πού θα κινηθεί το σκορ στην λήξη του αγώνα
Τα στοιχεία είναι χαρακτηριστικά:
Για παράδειγμα, στον πρόσφατο αγώνα Πορτογαλίας-Σλοβενίας και παρ’ όλο που στην λήξη του αγώνα οι τελικές προσπάθειες ήταν 18-10, η εκτίμηση της Galanis Sports Data στο 25ο λεπτό ήταν ότι το ματς θα λήξει 0-0.
Στα χθεσινά παιχνίδια, το ακριβές σκορ στον αγώνα Ρουμανία-Ολλανδία (0-3) προέκυπτε ήδη από την αξιολόγηση στο 20ο λεπτό. Ενώ στον αγώνα Αυστρίας-Τουρκίας (1-2) από το 25ο λεπτό.
Κατά τον ίδιο τρόπο, στον αγώνα Ισπανία – Γεωργία 4-1, η εκτίμηση ήδη στο 20ο λεπτό ήταν 2.9-1.0 (δηλαδή 3-1), οπότε το συμπέρασμα ήταν πως:
–    Το ματς θα νικήσει η Ισπανία
–    Τα γκολ που θα μπουν είναι περισσότερα από 2
–    Το αποτέλεσμα θα είναι κοντά στο 3-1 (τελικά 4-1), με την Γεωργία να πετυχαίνει πρώτη γκολ.
Αλλά και στο παιχνίδι Γαλλία – Βέλγιο 1-0, η εκτίμηση ήταν 1.3-0.5 (δηλαδή 1-0).
Βεβαίως, το απρόβλεπτο στοιχείο στο ποδόσφαιρο είναι αναμενόμενο να δώσει σε κάποιες περιπτώσεις μια εικόνα που θα ανατραπεί στην εξέλιξη του ματς, π.χ. μία αποβολή ή ένα πέναλτι ή ακόμη και ένα αυτογκόλ, επηρεάζοντας δραματικά την εξέλιξη του αγώνα.
Από τα στατιστικά στοιχεία της Galanis Sports Data που παρουσιάζει αναλυτικά το ΑΠΕ-ΜΠΕ προκύπτουν και άλλα στοιχεία, όπως οι καλύτεροι παίκτες κάθε αγώνα, κάθε αγωνιστικής και των υπολοίπων γύρων της διοργάνωσης.
Έτσι, με την ολοκλήρωση του γύρου των γκρουπ (group stage) πρώτοι παίκτες στην αξιολόγηση ήταν οι:
Μουσιάλα (Γερμανία)       0.288
Ντε Μπρόινε (Βέλγιο)     0.285
Σμιτ (Αυστρία)         0.281
Σικ (Τσεχία)            0.279
Μοράτα (Ισπανία)        0.278
Επίσης, ο πρώτος παίκτης στα γκολ ανά σουτ είναι ο Φίλκρουγκ (Γερμανία), με 1 γκολ σε κάθε 2 σουτ.