Ακόμα κι αν ήξερα ότι αύριο ο κόσμος θα εξαφανιζόταν, εγώ πάλι θα φύτευα σήμερα τη μηλιά μου. - Martin Luther King, 1929-1968, Αφροαμερικανός ηγέτης

«Πάτησε» στην 3η θέση η Μονακό

3 Δεκεμβρίου, 2023

Η Μονακό με τα γκολ των Μιναμίνο (9′) και Μπεν Γιεντέρ (90’+) πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Μονπελιέ, πλαίσιο της 14ης ημέρας στη Ligue 1, και πλησίασε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, έξι βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Στο μεταξύ, η Παρί Σεν Ζερμέν, όταν έχει στην ενδεκάδα της τον Κιλιάν Μπαπέ, μπορεί να νικήσει και με… δέκα παίκτες, όπως έγινε στην επικράτηση με 2-0 στην έδρα της Χάβρης.

Η Παρί έμεινε με 10 παίκτες μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα, καθώς ο διαιτητής απέβαλε τον Τζανλουίτζι Ντοναρούμα με απευθείας κόκκινη για σκληρό φάουλ στον Κασιμίρ, δύο λεπτά αφότου έχασε τον Φαμπιάν Ρουίθ λόγω τραυματισμού, ο οποίος αναγκάστηκε ν’ αποχωρήσει από το γήπεδο και να δώσει τη θέση του στον Ουγκάρτε.

Ο Ιταλός διεθνής τερματοφύλακας των Παριζιάνων σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι του και πέτυχε με τις τάπες τον παίκτη της Χάβρης, βλέποντας απευθείας την κόκκινη κάρτα.

Ευτυχώς για την Παρί είχε τον Μπαπέ για να δώσει ξανά τη λύση και στο 23ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας στην ομάδα του την ευκαιρία να διαχειριστεί το ματς και να πάρει τελικά τη νίκη με 2-0 χάρη στο γκολ του Βιτίνια στο 89ο λεπτό, αυξάνοντας τη διαφορά από τη Νις, που έχασε χθες στην έδρα της Ναντ, στους τέσσερις βαθμούς.