Να είσαι ο πιο ενθουσιώδης και ο πιο θετικός άνθρωπος που ξέρεις. H. Jackson Brown, Jr., 1940-, Αμερικανός συγγραφέας αυτοβοήθειας

Ο υιός Κονσεϊσάο έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» και πανηγύρισε με τον πατέρα του

2 Δεκεμβρίου, 2023

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Πόρτο να περάσει το εμπόδιο της Φαμαλικάο εκτός έδρας, με 3-0 και να «πιάσει» στην κορυφή της Primeira Liga τις Μπενφίκα και Σπόρτινγκ Λισαβόνας που, όμως, έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Ο Εβανίλσον στο 8΄ άνοιξε το σκορ για τους «δράκους» και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Ταρεμί «σφράγισε» επί της ουσίας την 9η εφετινή νίκη τους.

Τρία λεπτά πριν από το 90΄ ο γιος του προπονητή της Πόρτο, Σέρτζιο Κονσεϊσάο, Φρανσίσκο, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 77ο λεπτό αντί του Εβανίλσον, έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».

Αναλυτικά σε αναμετρήσεις για τη 12η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Τσάβες-Βιζέλα                2-1
Φαρένσε-Γκιμαράες            1-2
Ρίο Αβε-Εστρέλα Αμαδόρα      1-1
Φαμαλικάο-Πόρτο              0-3