Οι πολιτικοί αγώνες των τελευταίων 35 ετών είχαν να κάνουν με τη δίκαιη κατανομή των χρυσών αυγών. Στις επόμενες δεκαετίες πρέπει να επικεντρωθούμε στην υγεία της χήνας - Paul Tsingas

Ο Κυνηγάκης 19ος στο Παγκόσμιο Κύπελλο 10χλμ. του Φουντσάλ

2 Δεκεμβρίου, 2023

Μακριά από τη διάκριση έμειναν οι Ελληνες κολυμβητές, στον τελευταίο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου κολύμβησης 10χλμ. σε ανοιχτή θάλασσα, που διεξήχθη στο Φουντσάλ της Πορτογαλίας. Ο Αλκης Κυνηγάκης, αν και ακολούθησε σε μεγάλο μέρος της κούρσας τον γρήγορο ρυθμό των κορυφαίων αθλητών, τερμάτισε τελικά στη 19η θέση με 1ωρ.45:28.50. Αρκετά πιο πίσω έμειναν, ο Αστέριος Δαλδόγιαννης (64ος σε 1ωρ.50:18.00), ο Γιάννης Σκαρής (67ος σε 1ωρ.50:30.50) και ο Αγγελος Χριστοδούλου (83ος σε 2ωρ.00:00.60).

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Ιταλός Ντομένικο Ατσερέντζα με χρόνο 1ωρ.45:06.20, με δεύτερο τον Αυστραλό Νίκολας Σλόμαν (1ωρ.45:11.70) και τρίτο τον Ούγγρο Κριστόφ Ρασόβσκι (1ωρ.45:15.50). Η κούρσα ήταν πολύ ανταγωνιστική και είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ιταλός παγκόσμιος πρωταθλητής του 2022, Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι, έμεινε 11ος και ο Ολυμπιονίκης του Τόκιο και κάτοχος του παγκόσμιου τίτλου, ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ, περιορίστηκε στην 20η θέση.