Αν δεν σ΄ αρέσει το φαγητό, δεν δίνεις σημασία στα έθιμα, φοβάσαι τη θρησκεία, αποφεύγεις τους ανθρώπους, τότε καλύτερα να μείνεις σπίτι. James A. Michener, 1907-1997, Αμερικανός συγγραφέας

Νίκη Ευρώπης η Φιορεντίνα

3 Δεκεμβρίου, 2023

Η Φιορεντίνα νίκησε εύκολα με 3-0 στη Φλωρεντία με 3-0, σε αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική της Serie A, και συνεχίζει να ελπίζει πως θα προλάβει το τρένο της συμμετοχής στα κύπελλα Ευρώπης και την επόμενη αγωνιστική σεζόν.

Νωρίτερα, ο Μπάμπης Λυκογιάννης λίγο έλειψε να χαρίσει μια σπουδαία νίκη σήμερα στην Μπολόνια στην έδρα της Λέτσε, αλλά οι γηπεδούχοι στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων (!) κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Ο 30χρονος διεθνής άσος μπήκε στο γήπεδο ως αλλαγή στο 58ο λεπτό, στη θέση του Αλέξις Σαλεμέκερς, και δέκα λεπτά αργότερα νίκησε την αντίπαλη άμυνα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά στο 110ο λεπτό με πέναλτι του Πίκολι η Λέτσε κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 14ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A:

Μόντσα-Γιουβέντους        1-2
(90΄+2  Καρμπόνι – 12΄ Ραμπιό, 90΄+4 Γκάτι)
Τζένοα-Έμπολι             1-1