Τα προσχήματα δεν χρειάζεται να είναι αληθοφανή. Αλλιώς θα ήταν δικαιολογίες, δεν θα ήταν προσχήματα. Andre Maurois, 1885-1967, Γάλλος συγγραφέας

Με ηχηρά ονόματα και ο εφετινός Ποδηλατικός Γύρος

22 Μαρτίου, 2024

Ο ΔΕΗ Διεθνής Ποδηλατικός Γύρος Ελλάδας 2024 κληρονομεί «βαρύ φορτίο», καθώς οι δύο ποδηλάτες που πρωταγωνίστησαν την προηγούμενη χρονιά, ο Ιούρι Λεϊτάο (Caja Rural) και ο νικητής του 2022, Άαρον Γκέιτ (Bolton Equities Black Spoke), αναδείχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές λίγους μήνες μετά την μεταξύ τους «μονομαχία» στη χώρα μας.

Οι δυο τους ήταν οι βασικοί διεκδικητές της γαλάζιας φανέλας στην περσινή διοργάνωση, αμφότεροι αθλητές υψηλού επιπέδου, κάτι που επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά με τα όσα πέτυχαν στη συνέχεια της περσινής σεζόν, αλλά και στο ξεκίνημα της φετινής. Τόσο ο Λεϊτάο και ο Γκέιτ εκτός από την ποδηλασία δρόμου αγωνίζονται και στην πίστα, με σημαντικές διεθνείς διακρίσεις.

Στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Γλασκώβη (3-9/8) αμφότεροι αναδείχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές, ο μεν Πορτογάλος στο αγώνισμα του Omnium, ο δε Νεοζηλανδός στο αγώνισμα των Πόντων.

Οι επιτυχίες τους συνεχίστηκαν και φέτος, με τον Λεϊτάο να κερδίζει το χρυσό μετάλλιο τον Ιανουάριο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας στο αγώνισμα του Scratch και τον Γκέιτ να παίρνει την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα της χώρας του και το αγώνισμα του δρόμου αντοχής.

Φέτος, o Λεϊτάο θα επιστρέψει για να υπερασπιστεί τη φανέλα του και όλα δείχνουν πως θα ακολουθήσει και ο Γκέιτ, αν και ο Νεοζηλανδός θα αποφασίσει οριστικά τις επόμενες μέρες.

Οι διοργανωτές του ΔΕΗ Διεθνή Ποδηλατικού Γύρου 2024 έχουν να ανταποκριθούν σε ακόμα μεγαλύτερες προσδοκίες, αγωνιστικά και οργανωτικά, καθώς ο Γύρος έχει κερδίσει τις εντυπώσεις τα δύο προηγούμενα χρόνια.

Η ένταξη για πρώτη φορά στις αγωνιστικές διαδρομές (ετάπ) των δύο μεγάλων αστικών κέντρων της χώρας, Αθήνας και Θεσσαλονίκης (15-19 Μαΐου) με εντυπωσιακά περάσματα από Κατερίνη, Καρδίτσα, Καρπενήσι (Βελούχι), Σπερχειάδα και Χαλκίδα, εγγυάται άλλη μια επιτυχημένη χρονιά.