Βολταίρος, 1694-1778, Γάλλος φιλόσοφος & συγγραφέας

Γουίμπλεντον-Ο Αλκαράθ επιβίωσε από το ματς-θρίλερ 230′ σε 5 σετ με τον Τιαφόε

5 Ιουλίου, 2024

Ο κάτοχος του τίτλου  στο Γουίμπλεντον Κάρλος Αλκαράθ έφτασε κοντά στην…«παραίτηση» από το στέμμα του αγωνιζόμενος απέναντι στον εμπνευσμένο Αμερικανό Φράνσις Τιαφόε, αλλά στην καθοριστική στιγμή …τινάχθηκε όρθιος φτάνοντας σήμερα (5/7) σε μια νίκη με 5-7, 6-2, 4-6, 7-6(2), 6-2, μετά από 3 ώρες και 50 λεπτά στο Center Court.

Με την πλάτη στον τοίχο ο Ισπανός πρωταθλητής όταν βρισκόταν πίσω με 2-1 σετ και ο Τιαφόε έδειχνε έτοιμος να ολοκληρώσει το μεγάλο του στόχο, κατάφερε να πάρει τον έλεγχο στο τάι μπρέικ και να ισοφαρίσει σε 2-2, πριν στο 5ο game κυριαρχήσει.

Ο Αλκαράθ δέχτηκε έντονη πίεση κατά τη διάρκεια ενός εξαιρετικού αγώνα στον 3ο γύρο, έχοντας πάντως την υποστήριξη του κοινού. Ο Τιαφόε φαινόταν στα πρόθυρα να εκδικηθεί την ήττα στα πέντε σετ που υπέστη από την Αλκαράθ στους ημιτελικούς του US Open του 2022.

Αλλά ο Αλκαράθ απάντησε με εξαιρετικό τρόπο και το πέμπτο σετ ήταν μονόδρομος καθώς τα επίπεδα ενέργειας του Τιαφόε άρχισαν τελικά να υποχωρούν. Ο Αλκαράθ κέρδισε τη νίκη με drop shot και οι δύο παίκτες αγκαλιάστηκαν θερμά καθώς ο κόσμος τους αποθέωσε.

Η νίκη του σημαίνει ότι έχει φτάσει τουλάχιστον στον τέταρτο γύρο σε 10 από τα πρώτα του 14 Grand Slam τουρνουά.

Ο Βούλγαρος Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ  δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκαέλ Μονφίλς καθώς κυριάρχησε με 6-3, 6-4, 6-3 σε 1 ώρα και 47  στον τρίτο γύρο του Γουίμπλεντον.