Το να βλέπεις “και τις δύο πλευρές” ενός προβλήματος είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να δυσκολέψεις τη λύση του. Επειδή υπάρχουν πάντα περισσότερες από δύο πλευρές. Idries Shah, 1926-1996, Ινδοαφγανός συγγραφέας

Γουίμπλεντον: Πρόκριση μετά από μάχη για τον Μεντβέντεφ, εντυπωσιακός ο Φονίνι

3 Ιουλίου, 2024

Ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ έδωσε μάχη για να φτάσει στη νίκη με 6-7(3), 7-6(4), 6-4, 7-5 επί του Αλεξάντρε Μίλερ (Νο. 102 στον κόσμο) την Τετάρτη για να φτάσει στον τρίτο γύρο του Wimbledon.
 Ο Ρώσος έχασε το πρώτο σετ σε τάι μπρέικ από τον 27χρονο Γάλλο στην πρώτη τους συνάντηση σε επίπεδο Tour και έπρεπε να σώσει ένα set point για να αποφύγει την ήττα και στο δεύτερο σετ.
 Ωστόσο, ο Μεντβέντεφ, φιναλίστ στο Australian Open, ισοφάρισε τον αγώνα με ένα τάι μπρέικ πριν ξεπεράσει τον αντίπαλό του για να κερδίσει το τρίτο σετ και μετά τον αγώνα που είχε διάρκεια τρεισήμισι ώρες.

«Όταν κερδίζεις, υπάρχει ο επόμενος γύρος για να προσπαθήσεις να τα καταφέρεις καλύτερα», είπε ο 28χρονος πρώην νούμερο ένα του κόσμου στο παρκέ, ο οποίος έφτασε στα ημιτελικά πέρυσι στο τουρνουά.
 «Είμαι χαρούμενος που θα παίξω στο κεντρικό γήπεδο στο Γουίμπλεντον, αλλά ακόμα πιο χαρούμενος για τη νίκη», πρόσθεσε.

Ο 37χρονος Ιταλός Φάμπιο Φονίνι με μια εκθαμβωτική εμφάνιση κατάφερε να αποκλείσει τον Κάσπερ Ρούουντ, νικώντας τον με 6-4, 7-5, 6-7(1), 6-3 και να φτάσει στον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Η Βρετανη Σόνει Καρτάλ-η οποία ξεκίνησε από τα προκριματικά- ξεσήκωσε το κοινό, κερδίζοντας με 6-3, 5-7, 6-3 τη Γαλλίδα Κλάρα Μπιρέλ στον δεύτερο γύρο του  Wimbledon, η οποία ήταν 253 θέσεις πάνω από την αντίπαλο της.
 Στον 3ο γύρο του τουρνουά θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Κοκό Γκοφ.