Δεν μπορεί να επιβληθεί σε μια κοινωνία μεγαλύτερο κακό από τη μετατροπή του νόμου σε μέσο αρπαγής. Frederic Bastiat, 1801-1850, Γάλλος οικονομολόγος και κοινωνιολόγος

Εύκολη νίκη και κορυφή για Παναθηναϊκό, ιστορική πρώτη νίκη του Μίλωνα επί του ΠΑΟΚ

11 Νοεμβρίου, 2023

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια σημείωσε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας άνετα στο κλειστό του Μετς του Πήγασου Πολίχνης με 3-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1 Βόλεϊ Ανδρών κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο από τον Ολυμπιακό.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν απόλυτα απ’ το πρώτο σετ και με μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση, έφτασαν σε μία εύκολη επικράτηση κρατώντας σταθερά υψηλό ρυθμό στο ματς κι επέτρεψαν στον Δημήτρη Ανδριόπουλο να κάνει πολλές δοκιμές σε σχήματα και σε πρόσωπα.

Νωρίτερα ο Μίλωνας νίκησε για πρώτη φορά στο επαγγελματικό πρωτάθλημα τον (ελλιπέστατο) ΠΑΟΚ με 3-1 στη Νέα Σμύρνη, ο οποίος παραμένει χωρίς νίκη μετά από 3 αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλο βράδυ τους Μολίνα και Γιορντάνοφ που σημείωσαν από 19 πόντους, ανεβάζοντας ταχύτητα στο τρίτο σετ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής, το υπόλοιπο πρόγραμμα και η βαθμολογία της Α1 Ανδρών:

Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023
Μίλωνας – ΠΑΟΚ                   3-1 (25-20, 18-25, 25-22, 25-17)
Παναθηναϊκός – Πήγασος Πολίχνης  3-0 (25-17, 25-19, 25-17)

Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023
«Δημήτρης Βικέλας»  17:00  Φοίνικας Σύρου – ΑΟΠ Κηφισιάς    (Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ.)

Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023
«Μελίνα Μερκούρη»   15:00  Ολυμπιακός – Άθλος Ορεστιάδας    (Διαιτητές: Βουδούρης, Οικονόμου Β.)

Ρεπό: Καλαμάτα