Κείνο που σου προσάπτουνε τα χελιδόνια είναι η άνοιξη που δεν έφερες Οδυσσέας Ελύτης, 1911-1996, Ποιητής, Νόμπελ 1979

Έκαναν περίπατο Κλίβελαντ, Σικάγο και Νέα Υόρκη

21 Ιανουαρίου, 2024

Οι 33 πόντοι και τα 10 ριμπάουντ του Τζόλε Εμπίντ οδήγησαν τους Φιλαδέλφεια Σίξερς στη νίκη με 97-89 μέσα στο…σπίτι των Σαρλότ Χόρνετς.
 Ο Τομπίας Χάρις σημείωσε 21 πόντους και ο Τάιρις Μάξι πρόσθεσε 16 πόντους και 8 ασίστ για τη Φιλαδέλφεια, η οποία έχει ένα σερί πέντε νικών.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

WΛίλαρντ και Giannis «καθάρισαν» τους Πίστονς

Ο Αλπερέν Σενγκούν σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 37 πόντους και πρόσθεσε 14 ριμπάουντ, και ο Τζαμπάρι Σμιθ τζούνιορ σημείωσε επίσης double-double καθώς οι Χιούστον Ρόκετς έφτασαν στη νίκη με 127-126 στην παράταση επί της φιλοξενούμενης Γιούτα Τζαζ.

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ σημείωσε 33 πόντους και οι Οκλαχόμα Θάντερ επικράτησαν με 102-97 των Μινεσότα Τίμπεργουλβς στη Μινεάπολη.
 Ο Τζέιλεν Γουίλιαμς τελείωσε με 20 πόντους για την Οκλαχόμα, η οποία κέρδισε για έκτη φορά στα τελευταία οκτώ παιχνίδια της. Ο Τσετ Χόλμγκρεν σημείωσε 15 πόντους και ο Λούγκεντζ Ντορτ 14.

Ο Άγιο Ντοσούμνου σημείωσε 20 πόντους και ο ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν πρόσθεσε 18 για να οδηγήσουν τους Σικάγο Μπουλς στη νίκη με 125-96 εναντίον των φιλοξενούμενων Μέμφις Γκρίλις.
 Ο Νίκολα Βούτσεβιτς και ο Αντρέ Ντράμοντ έκαναν double double, καθώς επτά παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό για τους Μπουλς, οι οποίοι κέρδισαν για τρίτη φορά σε τέσσερα παιχνίδια. Οι Γκρίζλις, έχουν χάσει τέσσερα από τα πέντε.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 38 πόντους και εννέα ασίστ και ο Τζούλιους Ραντλ σημείωσε το πρώτο triple double για τους Νικς αυτή τη σεζόν στη νίκη της Νέας Υόρκης με 126-100 επί των φιλοξενούμενων Τορόντο Ράπτορς στον πρώτο αγώνα μεταξύ των ομάδων από τις 30 Δεκεμβρίου.
 Ο Ραντλ είχε 18 πόντους, 16 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο πρώτος παίκτης της Νέας Υόρκης που έκανε triple-double από τότε που ο Ιμάνουελ Κουίκλεϊ είχε 34 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ εναντίον του Τορόντο στις 10 Απριλίου 2022.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ και ο Σαμ Μέριλ σημείωσαν ο καθένας από 18 πόντους οδηγώντας τους φιλοξενούμενους Κλίβελαντ Καβαλίερς στη νίκη με 116-95 επί των Ατλάντα Χοκς.
 Ο Ντιν Γουέιντ πρόσθεσε 17 πόντους για το Κλίβελαντ, το οποίο επέκτεινε το σερί νικών του σε επτά. Ο Τζάρετ Άλεν συγκέντρωσε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ ο Τζορτζ Νιάνγκ μέτρησε επίσης 14 πόντους.

Ο Τζέρεμι Σόχαν σημείωσε πέντε από τους 23 πόντους του στο τελευταίο λεπτό για να βοηθήσει τους Σαν Αντόνιο Σπερς στην ανατροπή από το -12, στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθοδόν για τη νίκη με 131-127 επί των Γουίζαρντς στην Ουάσινγκτον.
Σπουδάια βραδιά για τον Βικτόρ Γουεμπανιαμά, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κοψίματα σε 28 λεπτά συμμετοχής.
 Ήαν ένας  αγώνας…μπρος-πίσω σε όλη τη διάρκεια, καμία από τις δύο ομάδες δεν προηγήθηκε με περισσότερους από οκτώ πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Ωστόσο, η Ουάσιγκτον κέρδισε ένα σερί 10-0 νωρίς στο τέταρτο, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό.

Λίγο μετά τα μεσάνυχτα (σ.σ: ώβρα Ελλάδας) οι Μιλγουόκι Μπακς «άλωσαν» το Ντιτρόιτ, επικρατώντας με 141-135 των Πίστονς, με τον  Ντέμιαν Λίλαρντ να σημειώνει 45 πόντους-ρεκόρ σεζόν- και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να «αγγίζει» το triple double με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.