Μια μέτρια ιδέα που δημιουργεί ενθουσιασμό θα πάει πιο μακριά από μια μεγαλειώδη ιδέα που δεν εμπνέει κανέναν. Mary Kay Ash, 1918-2001, Αμερικανίδα επιχειρηματίας.

Champions League: «Ζωντανός» για την 2η θέση ο Άλιμος

25 Νοεμβρίου, 2023

Νίκη που τον διατηρεί στο «κυνήγι» της δεύτερης θέσης στον Β΄ όμιλο του Champions League υδατοσφαίρισης των γυναικών πανηγύρισε σήμερα (25/11) στην Ουγγαρία ο Άλιμος.

Η ομάδα του Πάνου Βέργου επιβλήθηκε 12-11 της -ουραγού στο γκρουπ- Ντουναουιβάρος, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, και έφτασε τους έξι βαθμούς, ενώ πέντε έχει η γαλλική Μιλούζ που αντιμετωπίζει σήμερα εντός έδρας την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σαμπαντέλ.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-4, 1-3, 4-3.

Ο Άλιμος προηγήθηκε 1-0 (με την Κούλχαας) και 2-1 (με την Κοντογιάννη), αλλά οι Μαγυάρες αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 4-2. Με τέρματα των Κούλχαας, Καρυπίδου και Τσιμάρα η ελληνική ομάδα ανέκτησε εκ νέου την πρωτοπορία στο σκορ με 5-4, αλλά η Γκάρντα «έγραψε» με πέναλτι το 5-5, 2:17 πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η Γκάρντα έβαλε ξανά την Ντουναουιβάρος μπροστά στο σκορ (6-5), περίπου ένα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του α΄ μέρους, ωστόσο η Ασημάκη ισοφάρισε σε 6-6 που ήταν το σκορ ημιχρόνου, ενώ στη συνέχεια Κοντογιάννη (σε παίκτρια παραπάνω) και Μέγκενς «έγραψαν» το 8-6 για την ελληνική ομάδα.

Οι Μαγυάρες «ψαλίδισαν» το προβάδισμα του Αλίμου και ισοφάρισαν σε 9-9, 4:36 πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά η Ντουναουιβάρος «έχασε» με αποβολή με αντικατάσταση την Σάμπο (στα 4:21 πριν τη λήξη του αγώνα) και η Κοντογιάννη «απάντησε» σε παίκτρια παραπάνω για το 10-9.

Η Ντομίνικα Κάρντος ισοφάρισε σε παίκτρια παραπάνω σε 10-10, αλλά η ελληνική ομάδα κατάφερε, 1:22 για το τέλος, να αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων, χάρη στα γκολ των Μέγκενς και Κοντογιάννη σε παίκτρια παραπάνω, με τις Μαγυάρες να «χάνουν» στο μεταξύ και την Παλ με αποβολή για αντικατάσταση (στα 2:37 για το τέλος).

Τελικά η Ντουναουιβάρος μείωσε σε 12-11 με πέναλτι της Γκάρντα, 21 δεύτερα πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, αλλά δεν είχε πλέον άλλο χρόνο για την ανατροπή…

Διαιτητές: Χαουμαντρέου (Ισπανία), Μπουσέ (Γαλλία)

Οι συνθέσεις:

ΝΤΟΥΝΑΟΥΙΒΑΡΟΣ (Λάγιος Βαντ): Μάτσκο, Γιόνκλ, Λάουρα Κάρντος, Ντόμπι 2, Χόρβατ, Μαϊέ 3, Σάμπο, Γκάρντα 5, Ντομίνικα Κάρντος 1, Παλ, Λόβας, Έϊκελ.

ΑΛΙΜΟΣ (Πάνος Βέργος): Τζούρκα, Μέγκενς 2, Κοβάτσεβιτς, Ρακιντζή, Μελίνα Καρυπίδου 1, Χαλδαίου, Ασημάκη 1, Ηρώ Καρυπίδου, Κούλχαας 3, Μπιτσάκου, Τσιμάρα 1, Κοντογιάννη 4, Αρχοντάκη