Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο. Το να κατηγορείς κάποιον άλλο είναι πολιτική. - Hubert Humphrey, 1911-1978, Αμερικανός πολιτικός, αντιπρόεδρος των ΗΠΑ

«Ζωντανή» για την πρόκριση στο F-4 του Champions League γυναικών η Βουλιαγμένη, 13-11 την Ουίπεστ

4 Νοεμβρίου, 2023

Η Βουλιαγμένη επικράτησε 13-11 της Ουίπεστ στο κολυμβητήριο της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων, στη Βάρη, για την 3η αγωνιστική του Champions League υδατοσφαίρισης γυναικών, και έμεινε «ζωντανή» στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης του Δ΄ ομίλου, που δίνει την πρόκριση για το final-4 της διοργάνωσης. Ο ΝΟΒ έφτασε τους έξι βαθμούς, άφησε την ουγγρική ομάδα στους τρεις και παραμένει στο… κυνήγι του Ολυμπιακού, που αντιμετωπίζει αργότερα σήμερα στην Ισπανία τη Μεντιτεράνι.

Η Βουλιαγμένη είχε ένα κακό δίλεπτο, στο φινάλε της πρώτης περιόδου και στο ξεκίνημα της δεύτερης, όπου δέχθηκε τρία διαδοχικά γκολ (δύο η Φάραγκο και ένα η Αουμπέλι), βρέθηκε πίσω με 5-2 και ήταν υποχρεωμένη να κυνηγάει στο σκορ. Σλίκινγκ και Ριτζ μείωσαν σε 5-4, η Ουίπεστ ξέφυγε πάλι 7-4, αλλά ο ΝΟΒ πλησίασε σε 7-6 στο ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Ριτζ πήρε την κατάσταση στα χέρια της και με δύο διαδοχικά τέρματα ισοφάρισε (8-8), για να ακολουθήσει γκολ της Γιαννοπούλου στην κόντρα, που έδωσε στις γηπεδούχους προβάδισμα, για πρώτη φορά μετά το 1-0. Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτριες της Κικής Λιόση εκμεταλλεύθηκαν δύο κερδισμένες αποβολές και με τις Ελληνιάδη και Στρατιδάκη προηγήθηκαν 12-10. Η Φάραγκο, που συνολικά πέτυχε έξι γκολ, μείωσε με πέναλτι, αλλά η Βουλιαγμένη «έσπασε» το ουγγρικό πρέσινγκ και η Σλίκινγκ σε τετ-α-τετ σκόραρε στα 52΄΄ και «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας της.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-4, 3-2, 4-2

Διαιτητές: Μπλανσάρ (Γαλλία), Βιρίγεβιτς (Σερβία)
Οι συνθέσεις:
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 3, Ριτζ 4, Σλίκινγκ 2, Πάτρα, Στρατιδάκη 1, Κρασσά, Γιάουστρα 1, Αγγελίδη, Διαμαντοπούλου
ΟΥΙΠΕΣΤ (Μάρτον Μπέντσουρ): Μαγκιάρι, Αουμπέλι 1, Ν. Γκολοπέντσα, Χάιντου 2, Λεντβάι 1, Βάρο, Μπάκσα 1, Φάραγκο 6, Σέγκεντι, Τίμπα, Ιρμες, Περεστέγκι-Νάγκι, Σ. Γκολοπέντσα