Το να ζεις οπουδήποτε στον κόσμο σήμερα και να είσαι εναντίον της ισότητας λόγω ράτσας ή χρώματος, είναι σαν να ζεις στην Αλάσκα και να είσαι εναντίον του χιονιού. William Faulkner, 1897-1962, Αμερικανός συγγραφέας, Νόμπελ 1949

«Χ»αμένες και οι δυο στο «Βία ντελ Μάρε»

6 Ιανουαρίου, 2024

Ούτε η Λέτσε ούτε η Κάλιαρι έφυγαν ικανοποιημένες έπειτα από το μεταξύ τους 1-1 στο «Βία ντελ Μάρε», για τη 19η αγωνιστική της Serie A. Οι μεν δεν αποσπάστηκαν περαιτέρω από την επικίνδυνη ζώνη, οι δε έμειναν μια ανάσα μακριά απ’ αυτή.

Ο Γιοάν Γκονζάλεζ ήταν ο πρώτος που απείλησε για τη Λέτσε, μόλις στο 9ο λεπτό, αλλά την κεφαλιά του έβγαλε ο Σιμόν Σκουφέ με φοβερά ρεφλέξ. Ο τερματοφύλακας της Κάλιαρι, όμως, δεν μπορούσε να κάνει κάτι στην κοντινή κεφαλιά του Βαλεντίν Γκεντρέι στο 31’, έπειτα από το κόρνερ του Ρεμί Ουντίν. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι σπατάλησαν τεράστια, διπλή ευκαιρία τέσσερα λεπτά μετά, με τους Γκάμπριελ Στρεφέτσα και Νίκολα Κρίστοβιτς να αποτυγχάνουν προ κενής εστίας.

Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι του Κλαούντιο Ρανιέρι στο δεύτερο μέρος, έφτασαν στην ισοφάριση με κοντινή προβολή του Γκαετάνο Οριστάνιο, έπειτα από φάουλ του Νίκολα Βιόλα και τη βοήθεια του… Goal Line Technology. Θα μπορούσαν, κάλλιστα, να κάνουν και την ανατροπή τρία λεπτά μετά, αλλά ο Βλαντίμιρο Φαλκόνε εκτινάχθηκε εντυπωσιακά στο δυνατό σουτ του Ματέο Πράτι, με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής της Serie A και η βαθμολογία:

Μπολόνια-Τζένοα           1-1
(90΄+6  Ντε Σιλβέστρι – 20΄ Γκούντμουντσον)
Ίντερ-Βερόνα              2-1
(13’ Μαρτίνεζ, 90’+3’ Φρατέζι – 74’ Ανρί)
Φροζινόνε-Μόντσα          2-3