Η ηθικολογία έρχεται μαζί με τη θλιβερή σοφία της ηλικίας, όταν μια η αίσθηση περιέργειας έχει εξανεμισθεί. Graham Green, 1904-1991, Βρετανός συγγραφέας

«Χ» στο «Ολίμπικο», τεράστια ανατροπή από τη Νάπολι

31 Αυγούστου, 2024

Δεν ανέδειξε νικητή η «μονομαχία» στο «Ολίμπικο», ανάμεσα στη Λάτσιο και τη Μίλαν, για την 3η αγωνιστική της Serie A. Οι «λατσιάλι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τους «ροσονέρι», οι οποίοι ακόμα αναζητούν το πρώτο τους «τρίποντο» στο εφετινό πρωτάθλημα. Στον αντίποδα, η Λάτσιο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το «2 στα 2» εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 8΄ με τον Πάβλοβιτς και έμειναν σε πλεονεκτική θέση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μέσα σε ελάχιστα λεπτά (62΄-66΄) έφεραν τα… πάνω-κάτω, με σκόρερ τους Καστεγιάνος και Ντιά (2-1). Η Μίλαν, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της… λέξη και στο 72΄ με τον Λεάο κατάφερε να… αποδράσει με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με τεράστια ανατροπή στις καθυστερήσεις, η Νάπολι πανηγύρισε τη δεύτερη εφετινή νίκη της και με το τελικό 2-1 επί της Νάπολι πλησίασε την κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από την… άσπρη βούλα με τον Μπόνι στο 19΄ και έδειχαν αποφασισμένοι για το πρώτο τους «διπλό». Ωστόσο, η αριθμητική υπεροχή της Νάπολι από το 75΄ (κόκκινη ο Σουζούκι της Πάρμα) επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελέγξουν τον ρυθμό και στις καθυστερήσεις να χτυπήσουν με τους Λουκάκου (90+2΄) και Ανγκισά (90+6) για την ανατροπή!

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής στη Serie A έχουν ως εξής:

Βενέτσια-Τορίνο     0-1