Στη Γαλλία, αφήνουν ήσυχο αυτόν που άναψε τη φωτιά και κυνηγούν αυτόν που σήμανε συναγερμό. Nicolas Chamfort, 1740-1794, Γάλλος συγγραφέας

Τρίτος σερί τίτλος για τον Ζονγκγιουάν Γουάνγκ στα 3μ.

7 Φεβρουαρίου, 2024

Ο Ζονγκγιουάν Γουάνγκ αναδείχθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά πρωταθλητής κόσμου στις καταδύσεις από τραμπολίνο 3μ., αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα. Ο 22χρονος αθλητής πρώτευσε στον τελικό του αγωνίσματος με 538,70 βαθμούς και φρόντισε ώστε η Κίνα να διατηρήσει για δέκατη συνεχόμενη διοργάνωση τα πρωτεία. Ο συμπατριώτης του και “χρυσός” Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Σιγί Σιέ, πήρε τη δεύτερη θέση με 516,10 βαθμούς, ενώ νικητής στη μάχη των… υπολοίπων ήταν ο Μεξικανός Οσμάρ Ολβέρα, ο οποίος με 498,40 βαθμούς εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο και ανέβηκε για δεύτερη σερί χρονιά στο βάθρο (πέρυσι ήταν δεύτερος, ενώ στη Ντόχα κατέκτησε το χρυσό στο 1μ.).

Ο Ιταλός Μινισίνι το χρυσό στο ελεύθερο σόλο

Ο Τζόρτζιο Μινισίνι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ελεύθερο πρόγραμμα του ανδρικού σόλο, στο πλαίσιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου της Ντόχα. Ο Ιταλός αθλητής συγκέντρωσε 210.1355 βαθμούς στον τελικό και κατέλαβε την πρώτη θέση, αφήνοντας δεύτερο τον Ισπανό Ντένις Γκονζάλεθ (νικητή πέρυσι στη Φουκουόκα) με 196.2750β. και τρίτο τον Κολομβιανό Γκουστάβο Σάντσες (δεύτερος πέρυσι) με 192.0812β. Ο Κινέζος Σουντσένγκ Γιανγκ, που είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο τεχνικό πρόγραμμα και θεωρείτο το μεγάλο φαβορί και στο ελεύθερο, “έχασε” δύο ασκήσεις και περιορίστηκε στην τέταρτη θέση.