Στις επαναστάσεις υπάρχουν δύο είδη ανθρώπων: εκείνοι που τις κάνουν κι εκείνοι που επωφελούνται. Napoleon Bonaparte, 1769-1821, Γάλλος ηγέτης

«Τρίποντο» μετά από 64 ημέρες για την Αλαβές

5 Νοεμβρίου, 2023

Μετά από δύο και πλέον μήνες μακριά από τις νίκες, η Αλαβές επέστρεψε στα «τρίποντα». Ήταν 2 Σεπτεμβρίου η τελευταία φορά που η Ντεπορτίβο είχε πανηγυρίσει, με το 1-0 επί της Βαλένθια.

Πέρασαν επτά αγωνιστικές για να χαμογελάσει και πάλι, την 12η, επικρατώντας με το ίδιο σκορ (1-0) επί της ουραγού και χωρίς νίκη έως τώρα στη LaLiga, Αλμερία, η οποία δεν έχει καταφέρει ποτέ να περάσει με «διπλό» από το «Μεντιθορόθα» (6 ήττες, 2 ισοπαλίες).

Η Αλαβές με τη σημερινή της νίκη έφτασε στους 12 βαθμούς, πήρε βαθιά «ανάσα», σε αντίθεση με την αντίπαλό της, που μετά από 12 αγώνες έχει 9 ήττες και μόλις 3 ισοπαλίες, ούσα στην τελευταία θέση και πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό.

Το χαμέν ο πέναλτι του Χάτζι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους δεν πτόησε τους γηπεδούχους, που στο 79΄ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον 31χρονο Σέρβο αμυντικό, Αλεξάνταρ Σέντλαρ.