Μετά το Άουσβιτς ξέρουμε για τι είναι ικανός ο άνθρωπος. Μετά τη Χιροσίμα ξέρουμε τι διακυβεύεται - Βίκτωρ Φρανκλ

Το Ντάλας έκανε το break απέναντι στην Μινεσότα

23 Μαΐου, 2024

Με τους Λούκα Ντόντσιτς και Καϊρί Ίρβινγκ να σημειώνουν 63 πόντους, οι Μάβερικς έκαναν το break στη Μινεάπολις κερδίζοντας τους Τίμπεργουλβς με 108-105 στον πρώτο αγώνα των τελικών της Δυτικής Περιφέρειας.

Ο Ίρβινγκ σημείωσε τους 24 από τους συνολικά 30 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο διατηρώντας το Ντάλας σε απόσταση βολής ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Ντόντσιτς, που είχε 15 από τους 33 πόντους του στην τέταρτη περίοδο.

Από εκεί και πέρα ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο ρούκι Ντέρικ Λάιβλι έκανε ακόμη ένα καλό ματς με 9 πόντους (4/4 σουτ), 11 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι για πρώτη φορά σε έξι προσπάθειες υπό τον προπονητή Τζέισον Κιντ, οι Μάβερικς κέρδισαν τον πρώτο αγώνα μιας σειράς playoffs.

Για τη Μινεσότα, ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς είχε 24 πόντους (6/9 τρίποντα), ενώ ο Άντονι Έντουαρντς έμεινε στους 19 πόντους με 6/16 σουτ (5/12 τρίποντα), έχοντας ακόμα 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ιδιαίτερα άστοχος ήταν ο Καρλ-Άντονι Τάουνς που είχε 16 πόντους με 6/20 σουτ.

Επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή (ξημερώματα Σαββάτου 25/5) και πάλι στο «Target Center» της Μινεάπολις.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-27, 62-59, 83-82, 105-108