Ο Νότος δημιουργεί τους πολιτισμούς. Ο Βορράς τους καταστά, τους καταστρέφει, δανείζεται από αυτούς, τους διαδίδει. Αυτή είναι μια σύντομη σύνοψη της Ιστορίας - Will Durant

Το… έσωσε στις καθυστερήσεις η Φιορεντίνα

1 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Φιορεντίνα ανέβασε στροφές στην επανάληψη και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει την τρίτη εφετινή ισοπαλία της στη Serie A, σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Το σφύριγμα της λήξης στο «Αρτέμιο Φράνκι» βρήκε τους «βιόλα» στο 2-2 με τη Μόντσα, η οποία συνεχίζει να αγνοεί το «τρίποντο».

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν γρήγορα με την… πλάτη στον τοίχο, καθώς στο 32΄ έχαναν με 0-2, μετά τα γκολ των Τζούριτς (18΄) και Μαλντίνι (32΄), με τον τελευταίο να βρίσκει δίχτυα από ασίστ του Γιώργου Κυριακόπουλου (αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο). Ωστόσο, ο Κιν στο 45΄ κατάφερε να μειώσει σε 1-2 και να δώσει ελπίδες στη Φιορεντίνα ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου. Οι «βιόλα» ήταν ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά έπρεπε να περιμένουν μέχρι το 6ο λεπτό των καθυστερήσεων για το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο ήρθε από τον Γκόζενς.

Το δεύτερο της «τρίποντο» και το πρώτο της εφετινό «διπλό», πήρε η Βερόνα στην έδρα της Τζένοα, απ` όπου απέδρασε με 2-0. Ο Τσατσούα στο 55΄ και ο Τένγκστεντ στο 64΄ από την… άσπρη βούλα, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής στη Serie A έχουν ως εξής:

Βενέτσια-Τορίνο     0-1