Το μισό από το κακό που γίνεται στον κόσμο γίνεται από ανθρώπους που θέλουν να αισθανθούν σπουδαίοι. Δεν έχουν την πρόθεση να κάνουν κακό. Αλλά το κακό δεν τους απασχολεί. T.S. Eliot, 1888-1965, Βρετανός ποιητής

Θριαμβευτική επιστροφή στις νίκες από τη Ρεάλ, ελπίζει για play in η Μπάγερν

15 Μαρτίου, 2024

Η πρωτοπόρος Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών με ένα σπουδαίο «διπλό» στην Μπολόνια. Οι Ισπανοί πέρασαν νικηφόρα με 89-74 από την έδρα της Βίρτους, για την 29η αγωνιστική της Euroleague, συμπληρώνοντας τις 23 νίκες και κρατώντας τους γηπεδούχους μακριά από την εξάδα (με ρεκόρ 17-12), που δίνει το απευθείας εισιτήριο για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν περιόρισε τους Ιταλούς στους 31 πόντους και η διάρκεια στην επίθεση, απλοποίησαν το έργο της πρωταθλήτριας Ευρώπης, η οποία εξασφάλισε από νωρίς μία διψήφια διαφορά ασφαλείας και δεν αισθάνθηκε πίεση μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που μέτρησαν μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Γερσόν Γιαμπουσέλε με 15 και 7 ριμπάουντ, ενώ από τη Βίρτους, που τα… έσπασε από τα 6,75 (4/19 τρίποντα), ξεχώρισε ο Αϊζάια Κορντινιέ με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-44, 52-61, 74-89

Στο Μόναχο, η Μπάγερν επικράτησε με 64-58 της Ζαλγκίρις Κάουνας και με ρεκόρ 13-16 συνεχίζει να κάνει όνειρα πρόκρισης στα play in. Στον αντίποδα, οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 11-18, ενώ θα υστερούν των Γερμανών σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κάλυψε τη διαφορά της ήττας της στο Κάουνας (74-73).

Η άμυνα των Γερμανών «έσβησε» κάθε επιθετική προσπάθεια των Λιθουανών στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, με την Μπάγερν να βρίσκεται στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +13 (50-37). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους, ανεβάζοντας την παραγωγικότητα τους, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους…

Κορυφαίος των νικητών ο Ντέβιν Μπούκερ με 20 πόντους, ενώ από τη Ζαλγκίρις που έχασε με τραυματισμό τον Ρόλαντ Σμιτς στο 15΄, προσπάθησε ο Κίναν Έβανς με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 33-21, 50-37, 64-58