Ανακεφαλαιώνοντας, μια ιεραρχική κοινωνία δεν είναι δυνατή παρά μόνο αν βασίζεται στη φτώχεια και στην άγνοια. George Orwell, 1903-1950, Βρετανός συγγραφέας

Στον ΠΑΟΚ το ντέρμπι «Δικεφάλων» της Α1 ανδρών

4 Νοεμβρίου, 2023

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι «Δικεφάλων» της 7ης αγωνιστικής στην Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών. Η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου επικράτησε στον Αλιμο 13-7 της ΑΕΚ και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση του Β΄ ομίλου, μετά την ολοκλήρωση του α΄ γύρου της Α΄ φάσης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα, προηγήθηκαν 8-6 στο ημίχρονο, ενώ στα δύο τελευταία οκτάλεπτα δέχθηκαν μόλις ένα γκολ και έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ στο Πάρκο Γουδή απέναντι στον νεοφώτιστο ΝΟ Πατρών, αλλά με σερί 4-0 στα τελευταία λεπτά και ηγέτη τον Μπεν Στίβενσον (4 γκολ) πήρε τη νίκη με 11-9 και κυνηγάει την προνομιούχο τέταρτη θέση του Α΄ ομίλου. Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Υδραϊκός επί του Εθνικού στον Πειραιά με 12-7, με πρωταγωνιστή τον Μανώλη Λιαπάκη με πέντε γκολ, και έπιασε τον «αυτοκράτορα» στους επτά βαθμούς. Το πρώτο τους «τρίποντο» πανηγύρισαν τα Χανιά, που επικράτησαν στην Κρήτη 8-6 της Χίου.

Οι ισχυροί του πρωταθλήματος είχαν αναμενόμενα εύκολο έργο. Ο Ολυμπιακός με πέντε γκολ του Νικολαϊδη νίκησε στη Γλυφάδα 21-9 τον ΑΝΟΓ, η Βουλιαγμένη με πολλούς νεαρούς στη σύνθεσή της (εκ των οποίων ο 17χρονος Νίκος Γιαννάτος πέτυχε τέσσερα γκολ) επιβλήθηκε στη Θεσσαλονίκη του ΟΦΘ με 21-6, ενώ ο Πανιώνιος συνέτριψε 25-13 το Παλαιό Φάληρο, με τους Νίκολα Μοσκόφ και Αλέξανδρο Γούνα να «βομβαρδίζουν» την αντίπαλη εστία με οκτώ και επτά γκολ αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών έχουν ως εξής: