Ο Χιλιανός Αλεχάντρο Ταμπίλο, που νίκησε τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τρίτο γύρο, προκρίθηκε σήμερα (15/5) στα ημιτελικά του Masters 1000 της Ρώμης επικρατώντας άνετα του Κινέζου Ζίζεν Ζανγκ (Νο.56 στον κόσμο) με 6-3, 6-4, μετά από 1 ώρα και 26 λεπτά αγώνα. Στα 26 του, ο Tαμπίλο (Νο. 32) θα παίξει τον πρώτο του ημιτελικό σε ένα τουρνουά πάνω από την κατηγορία 250.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στα ημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης η Σαμπαλένκα
Αντίπαλος του θα είναι εκείνoς που θα επικρατήσει στην αναμέτρηση του Γερμανού Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Νο. 5) και του Αμερικανού Τέιλορ Φριτζ (Νο. 13).
Ο Χιλιανός απέναντι στον Κινέζο, δυσκολεύτηκε πολύ λιγότερο από ό,τι νικώντας τον Ρώσο Κάρεν Χατσάνοφ στον προηγούμενο γύρο (7-6, 7-6 σε περισσότερες από δυόμιση ώρες).
Α. Βαζογιάννης