H ενστικτώδης επιθυμία να είσαι μέλος μιας στενά ενωμένης ομάδας που παλεύει για κάποια ιδανικά μπορεί να δυναμώσει τόσο, ώστε να μην έχει καμιά σημασία τι είδους είναι αυτά τα ιδανικά. Conrad Lorenz, 1903-1989, Αυστριακός κοινωνιολόγος

Serie A: Το όνειρο της Μόντσα συνεχίζεται…

16 Μαρτίου, 2024

Το… όνειρο της κατάκτησης ενός ευρωπαϊκού «εισιτηρίου» για τη Μόντσα συνεχίζεται μετά τη σημερινή νίκη επί της Κάλιαρι (1-0). Το τέταρτο «τρίποντο» στην τελευταία πεντάδα αγώνων για τους «μπιανκορόσι» «υπέγραψε» λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο γιος του μεγάλου άσου του παρελθόντος, Πάολο Μαλντίνι, Ντανιέλ, ο οποίος αγωνίζεται δανεικός από την ομάδα που διέπρεψε ο πατέρας του, τη Μίλαν.

Η Κάλιαρι πήγε στο «Μαρτσενάρο» προερχόμενη από δύο συνεχόμενες νίκες, ωστόσο, σήμερα δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό…

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Τορίνο, μετά από 2 συνεχόμενες ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες που είχαν προηγηθεί. Η «γκρανάτα», μάλιστα, πέτυχε το «τρίποντο» στο «Φρίουλι» επί της Ουντινέζε με 2-0, χάρις σε δύο τέρματα στο ξεκίνημα των ημιχρόνων. Μεγάλο «διπλό» για τους φιλοξενούμενους, εάν αναλογιστεί κανείς ότι οι γηπεδούχοι προέρχονταν από τη νίκη-έκπληξη στο «Ολίμπικο» με 2-1 επί της Λάτσιο.