Ο πολιτισμός δεν κληρονομείται, κατακτάται. André Malraux, 1901-1976, Γάλλος συγγραφέας & πολιτικός

Serie A: Το όνειρο της Μόντσα συνεχίζεται…

16 Μαρτίου, 2024

Το… όνειρο της κατάκτησης ενός ευρωπαϊκού «εισιτηρίου» για τη Μόντσα συνεχίζεται μετά τη σημερινή νίκη επί της Κάλιαρι (1-0). Το τέταρτο «τρίποντο» στην τελευταία πεντάδα αγώνων για τους «μπιανκορόσι» «υπέγραψε» λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο γιος του μεγάλου άσου του παρελθόντος, Πάολο Μαλντίνι, Ντανιέλ, ο οποίος αγωνίζεται δανεικός από την ομάδα που διέπρεψε ο πατέρας του, τη Μίλαν.

Η Κάλιαρι πήγε στο «Μαρτσενάρο» προερχόμενη από δύο συνεχόμενες νίκες, ωστόσο, σήμερα δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό…

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Τορίνο, μετά από 2 συνεχόμενες ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες που είχαν προηγηθεί. Η «γκρανάτα», μάλιστα, πέτυχε το «τρίποντο» στο «Φρίουλι» επί της Ουντινέζε με 2-0, χάρις σε δύο τέρματα στο ξεκίνημα των ημιχρόνων. Μεγάλο «διπλό» για τους φιλοξενούμενους, εάν αναλογιστεί κανείς ότι οι γηπεδούχοι προέρχονταν από τη νίκη-έκπληξη στο «Ολίμπικο» με 2-1 επί της Λάτσιο.