H κυκλοφορία της εμπιστοσύνης είναι προτιμότερη από την κυκλοφορία του χρήματος - Games Madison (1751-1863, Αμερικανός πρόεδρος)

Σε 1ο και 2ο όμιλο το ενδιαφέρον για πρόκριση στους «16» του Champions League

29 Νοεμβρίου, 2023

    Οι αναμετρήσεις που θα γίνουν απόψε (29/11) για τον 1ο και τον 2ο όμιλο του Champions League ξεχωρίζουν από το «δεύτερο πιάτο» της 5ης αγωνιστικής στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση του πλανήτη.

    Στον 1ο όμιλο και δεδομένου ότι η Μπάγερν Μονάχου έχει προκριθεί, το ενδιαφέρον στρέφεται στον αγώνα της Κωνσταντινούπολης, όπου η Γαλατασαράϊ υποδέχεται την Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ με τον νικητή να αποκτά σημαντικό πλέονέκτημα, καθώς η Κοπεγχάγη φιλοξενείται από τους Βαυαρούς και δύσκολα θα φύγει με αποτέλεσμα από το Μόναχο.

    Παράλληλα, για τον 2ο όμιλο, οι αγώνες Σεβίλη-Αϊντχόφεν και Άρσεναλ-Λανς, θα κρίνουν σε σημαντικό βαθμό την πρόκριση και εδικά όσον αφορά στους «κανονιέρηδες», αφού εάν δεν ηττηθούν, θα βρεθούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

    Τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες έχουν ως εξής:
 

Τετάρτη 29 Νοεμβρίου

1ος ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Γαλατασαράι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
22:00 Μπάγερν Μονάχου-Κοπεγχάγη

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(σε 4 αγώνες)

Ομάδα           ΓΚΟΛ  Β.  
Μπάγερν         11-6  12 -Προκρίθηκε στους «16»   
Κοπεγχάγη        7-8   4 
Γαλατασαράι      7-9   4
Μάντσεστερ Γ.    9-11  3

2ος ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Σεβίλη-Αϊντχόφεν
22:00 Άρσεναλ-Λανς

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(σε 4 αγώνες)

Ομάδα         ΓΚΟΛ  Β.  
Άρσεναλ        9-3  9
Αϊντχόφεν      4-7  5 
Λανς           4-4  5
Σεβίλη         4-7  2    

3ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Ρεάλ Μαδρίτης-Νάπολι
22:00 Μπράγκα-Ουνιόν Βερολίνου

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4 αγώνες)

Ομάδα        ΓΚΟΛ  Β.  

Ρεάλ Μ.      9-3 12 –Προκρίθηκε στους «16»   
Νάπολι       6-5  7
Μπράγκα      5-9  3 
Ουνιόν Βερ.  3-6  1

4ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Μπενφίκα-Ίντερ
22:00 Σοσιεδάδ-Σάλτσμπουργκ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4 αγώνες)

Ομάδα         ΓΚΟΛ  Β.  

Σοσιεδάδ      7-2  10 –Προκρίθηκε στους «16»
Ίντερ         5-2  10 –Προκρίθηκε στους «16»
Σάλτσμπουργκ  3-5   3
Μπενφίκα      1-7   0    

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Λάτσιο-Σέλτικ                             2-0
Φέγενορντ-Ατλέτικο Μαδρίτης               1-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)

Ομάδα         ΓΚΟΛ  Β.  
Ατλέτικο Μ.   14-6  11 -Προκρίθηκε στους «16»   
Λάτσιο         7-5  10 -Προκρίθηκε στους «16»   
Φέγενορντ      8-7   6    
Σέλτικ         3-14  1

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Παρί Σεν Ζερμέν-Νιούκαστλ                 1-1
Μίλαν-Ντόρτμουντ                          1-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)

Ομάδα        ΓΚΟΛ  Β.  
Ντόρμουντ     6-3  10 -Προκρίθηκε στους «16»   
Παρί Σ.Ζ.     8-7   7
Νιούκαστλ     5-5   5
Μίλαν         3-7   5 

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία                    2-2
Γιουνγκ Μπόις-Ερυθρός Αστέρας             2-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)

Ομάδα         ΓΚΟΛ  Β.
Μάντσεστερ Σ.  15-5 15 –Προκρίθηκε στους «16»
Λειψία         11-9  9 –Προκρίθηκε στους «16»
Γιούνγκ Μπόις   6-11 4    
Ερυθρός Αστ.    5-12 1 

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Σαχτάρ Ντόνετσκ-Αντβέρπ                   1-0
Μπαρτσελόνα-Πόρτο                         2-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ σε 5 αγώνες)

Ομάδα        ΓΚΟΛ  Β.
Μπαρτσελόνα  10-3  12
Πόρτο        10-5   9 
Σαχτάρ Ντ.    7-7   9
Αντβέρπ       3-15  0