Οι άνθρωποι είναι περισσότερο επιρρεπείς στο να εκδικούνται χτυπήματα παρά να ανταποδίδουν καλοσύνη. - Thomas Fuller, 1608-1661, Άγγλος στοχαστής

Σαμπαλένκα vs Σβιάτεκ στον ημιτελικό των WTA Finals

4 Νοεμβρίου, 2023

Η Αρίνα Σαμπαλένκα προκρίθηκε στον ημιτελικό του WTA Finals, που φιλοξενείται στην πόλη Κανκούν του Μεξικού με την συμμετοχή των οκτώ καλύτερων τενιστριών της χρονιάς, καθώς επικράτησε με 6-2, 3-6, 6-3 της Καζάκας, Ελενα Ριμπάκινα (Νο 4 στον κόσμο).

Η Λευκορωσίδα επικεφαλής της παγκόσμιας κατάταξης, θα διεκδικήσει μία θέση στον τελικό με αντίπαλο την Πολωνή, Ιγκα Σβιάτεκ και θα έχει την ευκαιρία να παραμείνει στην κορυφή του κόσμου με το τέλος της αγωνιστικής περιόδου.

Ο αγώνας είχε διακοπεί λόγω καταρρακτώδους βροχής και συνεχίσθηκε μετά από 16 ώρες με την Ριμπάκινα να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ και την Σαμπαλένκα να επικρατεί στον τρίτο και καθοριστικό σετ, εξασφαλίζοντας την συμμετοχή της στην τελική τετράδα της διοργάνωσης.

Παράλληλα, η Σβιάτεκ (Νο 2 στον κόσμο) νίκησε με 6-1, 6-2 την Τυνήσια, Ονς Ζαμπέρ και προκρίθηκε πανηγυρικά με τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον όμιλο της.

Στον έτερο ημιτελικό, η Αμερικανίδα, Τζέσικα Πεγκούλα (Νο 5) θ’ αντιμετωπίσει την συμπατριώτισσα της, Κόκο Γκοφ (Νο 3 στον κόσμο).