Ο πολιτισμός είναι αυτό που κάνει τον άνθρωπο κάτι περισσότερο από ένα ατύχημα του σύμπαντος. Andre Malraux, 1901-1976, Γάλλος συγγραφέας & πολιτικός

Πρώτη νίκη για την Λέτσε

31 Αυγούστου, 2024

Το πρώτο της «τρίποντο» στην εφετινή Serie A, πανηγύρισε η Λέτσε, η οποία υπερασπίστηκε την έδρα της με 1-0, απέναντι στην Κάλιαρι, για την 3η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης, το οποίο υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους και στην πρώτη τους ήττα, σημείωσε ο Κριστόβιτς στο 26΄, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, μετά την απευθείας κόκκινη που αντίκρισε ο Ντόργκου.

Μπολόνια και Έμπολι μοιράστηκαν βαθμούς, καθώς η λήξη του 90λεπτου τις βρήκε στο ισόπαλο 1-1. Οι «ροσομπλού» άνοιξαν με το… καλησπέρα το σκορ με τον Φαμπιάν (στο 2΄), αλλά οι πανηγυρισμοί κόπασαν γρήγορα, καθώς στο επόμενο λεπτό ο Γκιάσι ισοφάρισε σε 1-1, χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής στη Serie A έχουν ως εξής:

Βενέτσια-Τορίνο     0-1