Οι άνθρωποι απαιτούν ελευθερία λόγου σαν αντιστάθμισμα στην ελευθερία σκέψης που σπάνια χρησιμοποιούν. Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

«Προφανώς πρέπει να βελτιωθούμε»

3 Οκτωβρίου, 2024

Η κάτοχος του τίτλου Ρεάλ Μαδρίτης απέτυχε να δείξει την καλύτερη εκδοχή της στην ήττα σοκ με 1-0 από τη Λιλ για την 2η αγωνιστική της League Phase του Champions League την Τετάρτη και πρέπει να αποδεχθεί την κριτική που της έρχεται, δήλωσε ο προπονητής Κάρλο Αντσελότι.

Η Λιλ πίεσε αμείλικτα και κέρδισε χάρη στο πέναλτι του Τζόναθαν Ντέιβιντ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για να χαρίσει στην ομάδα του Αντσελότι την πρώτη της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις από τον Ιανουάριο.

«Όλα ήταν πολύ άσχημα. Τα πήγαμε άσχημα με την μπάλα, αν και η ομάδα ήταν αρκετά συμπαγής στο πρώτο ημίχρονο, ήταν δύσκολο για εμάς να ανακτήσουμε την μπάλα, ήταν δύσκολο για εμάς να κάνουμε μεταβάσεις», είπε ο Αντσελότι στους δημοσιογράφους.

«Προσπαθήσαμε να είμαστε λίγο πιο επιθετικοί, αλλά ήταν δύσκολο για εμάς. Άρα… Πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα με ψυχραιμία, να μην τα πετάμε όλα. Προφανώς πρέπει να βελτιωθούμε.

Είμαι πολύ ειλικρινής. Η κριτική για το σημερινό παιχνίδι είναι δίκαιη, σωστή και πρέπει να τη δεχτούμε γιατί είναι έτσι. Δεν είχαμε καλή απόδοση σε αυτό το παιχνίδι».

Ο Αντσελότι είπε ότι η Λιλ «άξιζε» τη νίκη παρά τη βελτιωμένη εμφάνιση της Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

«Ήταν δύσκολο για εμάς να μπούμε στο παιχνίδι σε επίπεδο έντασης, σε επίπεδο μονομαχιών, σε επίπεδο καθαρότητας μυαλού», πρόσθεσε ο Ιταλός.

«Προφανώς, το παιχνίδι θα μπορούσε να ήταν ισόπαλο γιατί είχαμε ευκαιρίες στο τέλος, αλλά δεν το αξίζαμε.

Έτσι πρέπει να μάθουμε, όπως συνέβη την τελευταία φορά που χάσαμε ένα παιχνίδι, να μάθουμε τι χρειάζεται να βελτιώσουμε, κάτι που είναι ξεκάθαρο. Νομίζω ότι δεν είναι πολύ περίπλοκο».