Από έναν ηγεμόνα δεν λείπουν ποτέ οι νόμιμοι λόγοι για να παραβεί μια υπόσχεση - Νικολό Μακιαβέλι (1469-1527, Ιταλός πολιτικός φιλόσοφος)

Παγκόσμιο Συλλόγων: Τρίτη θέση η Αλ Αχλί (p)

22 Δεκεμβρίου, 2023

Η Αλ Αχλί νίκησε με σκορ 4-2 την Ουράβα Ρεντ Ντάιμονς σε ένα εξαιρετικό αγώνα για την τρίτη θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγω, εξασφαλίζοντας θέση στο βάθρο του τουρνουά για τέταρτη φορά, παρόλο που έχασε ένα πέναλτι.

Η αιγυπτιακή ομάδα εμφανίστηκε σε τέταρτο σερί αγώνα για την τρίτη θέση, αφού τερμάτισε τρίτη το 2006, το 2020 και το 2021, ενώ οι Ιάπωνες της Ουράβα ήρθαν τρίτοι το 2007.

Η Αλ-Αχλί προηγήθηκε στο 19ο λεπτό με  τον Μοχάμεντ Χάνι. Έξι λεπτά αργότερα η Αλ Αχλί διπλασίασε το προβάδισμά της όταν ο Ατσούκι Ίτο έχασε την κατοχή στην άκρη της περιοχής του και η πάσα του Αχμέντ Κόκα βρήκε τον Πέρσι Ταόυ, ο οποίος είχε αρκετό χρόνο για να σουτάρει και να νικήσει τον Σουσάκου Νισικάουα.

Ακριβώς τη στιγμή που φαινόταν ότι η Αλ Αχλί θα έκανε…περίπατο, η Ουράβα μείωσε με τον Ζοσέ Κάντε στο 43ο λεπτό για να σκοράρει στον τελευταίο του αγώνα, αφού ανακοίνωσε την αποχώρησή του τον Νοέμβριο.

Η Ουράβα βγήκε με ανανεωμένη πίστη μετά την ανάπαυλα και στο 54ο λεπτό ο Αλεξάντερ Σολτζ εκτέλεσε ένα πέναλτι για να ισοφαρίσει το σκορ (2-2).

Χρειάστηκαν μόλις έξι λεπτά για να ξαναπάρει το προβάδισμα η Αλ-Αχλί, χάρη στο αυτογκόλ του αμυντικού της Ουράβα, Γιόσιο Κοϊζούμι.

Στο 75ο λεπτό η Αλ-Αχλί είχε την ευκαιρία να αποκαταστήσει το προβάδισμα των δύο τερμάτων της, αλλά το πέναλτι του Μααλούλ αποκρούστηκε όταν ο Νισικάουα για να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Οι Αιγύπτιοι ολοκλήρωσαν τη νίκη στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μααλούλ αναπλήρωσε το λάθος του πέναλτι με ένα εκπληκτικό φάουλ.