Δεν γνωρίζω κανένα λαό που να πλούτισε ύστερα από νίκη σ’ έναν πόλεμο. Voltaire, 1694-1778, Γάλλος φιλόσοφος & συγγραφέας

«Όρθια» η Θέλτα στη Μαγιόρκα

13 Ιανουαρίου, 2024

Ισόπαλες 1-1 έμειναν Μαγιόρκα και Θέλτα, στο πλαίσιο της 20ης ημέρας στη La Liga.

Η ομάδα του Βίγκο προηγήθηκε με τον Άσπας στο 10ό λεπτό, αλλά η Μαγιόρκα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Λαρίν στο 43′. Για τους φιλοξενούμενους ο Τάσος Δουβίκας μπήκε ως αλλαγή στο 70ο λεπτό, παίρνοντας τη θέση του Ιαγο Ασπας.

Νωρίτερα, με ηγέτη τον Κίριαν Ροντρίγκεζ, που πέτυχε δύο γκολ, η Λας Πάλμας νίκησε σχετικά εύκολα στην έδρα της τη Βιγιαρεάλ με 3-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στο «κίτρινο υποβρύχιο», που για μια ακόμη αγωνιστική είχε προβλήματα στην άμυνα του. Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Σεβίλη-Αλαβές                     2-3
(70΄ Μιρ, 81΄πεν. Οκάμπος – 26΄ Τενάλια, 40΄ Γκαρθία, 90΄ Ντούαρτε)
Λας Πάλμας-Βιγιαρεάλ              3-0