Η τέχνη της προόδου είναι να διατηρείς την τάξη στην αλλαγή και να διατηρείς την αλλαγή σε τάξη. - Alfred North Whitehead, 1861-1947 , Βρετανός φιλόσοφος & μαθηματικός

Οριστική η διακοπή στο Γρανάδα-Αθλέτικ, λόγω της ανακοπής καρδιάς που υπέστη φίλαθλος στις εξέδρες

10 Δεκεμβρίου, 2023

Οριστική είναι η διακοπή του αγώνα της 16ης αγωνιστικής της LaLiga ανάμεσα στη Γρανάδα και στην Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Στο 18ο λεπτό της ανεμέτρησης υπήρξε γενική κινητοποίηση στο «Λος Κάρμενς», όταν ένας φίλαθλος υπέστη ανακοπή καρδιάς στις κερκίδες κι ενώ οι Βάσκοι είχαν το προβάδισμα με 1-0 από το 6ο λεπτό με το γκολ του Ινάκι Γουίλιαμς.

Ο τερματοφύλακας των Βάσκων, Ουνάι Σιμόν, κατάλαβε πρώτος τι έγινε και ενημέρωσε τον διαιτητή, ο οποίος διέκοψε το παιχνίδι και ενημέρωσε με τη σειρά του τους υπευθύνους του γηπέδου.

Αμέσως έσπευσαν στο σημείο οι γιατροί της Γρανάδα, που έκαναν καρδιοαναπνευστική ανάνηψη στον φίλαθλο και οι υπόλοιποι γύρω του κρατούσαν ένα λευκό σεντόνι, ώστε να μην υπάρχουν τηλεοπτικά πλάνα.

Στη συνέχεια ο άτυχος φίλαθλος μεταφέρθηκε στο ιατρείο του γηπέδου κι από εκεί στο πλησιέστερο νοσοκομείο. Μετά την εξέλιξη αυτή αποφασίστηκε η οριστική διακοπή του αγώνα, η τύχη του οποίου θα κριθεί από τα αρμόδια όργανα.