Κάθε άνθρωπος είναι δημιούργημα της εποχής του. Πολλοί λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να ανυψωθούν πάνω από τις ιδέες του καιρού τους. Voltaire, 1694-1778, φιλόσοφος & συγγραφέας

Ο Παναθηναϊκός έσωσε τον βαθμό στα Χανιά, ο ΠΑΟΚ «ζόρισε» τη Βουλιαγμένη

15 Νοεμβρίου, 2023

Ισόπαλη 11-11 έληξε η συναρπαστική αναμέτρηση των Χανίων με τον Παναθηναϊκό, για την 10η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών. Η κρητική ομάδα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιβάν Γκουσάροφ (πέντε γκολ, τα τρία στο τελευταίο οκτάλεπτο), έφτασε κοντά σε μία πολύτιμη νίκη, καθώς προηγήθηκε 11-9, όμως στο φινάλε οι «πράσινοι» κατάφεραν, αρχικά να μειώσουν με τον Σγουρίδη (1΄04΄΄ πριν το τέλος), και εν συνεχεία να ισοφαρίσουν με έναν «κεραυνό» του Στίβενσον, 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Παρά την απώλεια βαθμών, το «τριφύλλι» διατηρεί πλεονέκτημα έναντι της Γλυφάδας για την τέταρτη θέση του Α΄ ομίλου, που δίνει το εισιτήριο για το «καλό» γκρουπ της Β΄ φάσης, ενώ ο ΝΟΧ έβαλε στο… σακούλι ένα βαθμό στη μάχη της παραμονής, θα μπορούσε όμως να είχε πανηγυρίσει το «τρίποντο».

Ο Ολυμπιακός είχε πολύ εύκολο έργο στον Πειραιά απέναντι στη Χίο, την οποία συνέτριψε 28-9 και διατήρησε το απόλυτο νικών. Ο Ζαννής Αλαφραγκής πέτυχε έξι γκολ για τους «ερυθρόλευκους» και τον ακολούθησε με πέντε ο Γιάννης Φουντούλης. Στον Β΄ όμιλο, ο ΠΑΟΚ δυσκόλεψε αρκετά τη Βουλιαγμένη στο Λαιμό, επέστρεψε από το -5 του ημιχρόνου (10-5) και ισοφάρισε σε 13-13 στην τελευταία περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 3-0 πήραν τη νίκη με 16-13 και παρέμειναν στην κορυφή. Ο Μάριος Καπότσης επέστρεψε στη σύνθεση του ΝΟΒ μετά από σχεδόν ένα μήνα απουσίας λόγω τραυματισμού και πέτυχε δύο γκολ. Ο Εθνικός, από την πλευρά του, επικράτησε στη Θεσσαλονίκη 11-8 του ουραγού ΟΦΘ και προσωρινά ανέβηκε στην τέταρτη θέση, εν αναμονή του βραδινού (20:30) αγώνα του Παλαιού Φαλήρου με την ΑΕΚ.