Όταν θέλεις να βοηθήσεις τους ανθρώπους, τους λες την αλήθεια. Όταν θέλεις να βοηθήσεις τον εαυτό σου, τους λες αυτό που θέλουν να ακούσουν. Thomas Sowell, Αμερικανός πολιτικός σχολιαστής

Ο «κεραυνός» του Μπαράλες έστειλε την Καλαμάτα στην κορυφή

30 Σεπτεμβρίου, 2024

Ένα καταπληκτικό γκολ του Χερόνιμο Μπαράλες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισε τεράστια νίκη στην Καλαμάτα με 2-1 επί του Παναργειακού στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της Super League 2 κι οδήγησε τους Μεσσήνιους μόνους πρώτους στη βαθμολογικό πίνακα, με 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Η Καλαμάτα ήθελε τη νίκη για να πάρει από νωρίς «κεφάλι» στην κούρσα της ανόδου και το ξεκίνημά της απέναντι στον Παναργειακό ήταν ιδανικό. Μόλις στο 10ο λεπτό ο Μόσλεϊ κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Αλγκαρανάζ, όμως η ομάδα του Άργους έφερε το ματς στα ίσα στο 16′ με κεφαλιά του Κωστίκα.

Στο 74′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Τσιράκη με δεύτερη κίτρινη και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο πολύπειρος Αργεντινός σκόρερ -που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς- έβαλε τη «σφραγίδα» του με ένα υπέροχο «κεραυνό» από το όριο της περιοχής, χαρίζοντας στην ομάδα του τη… μοναξιά της κορυφής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

ΑΕΚ Β’-Ηλιούπολη                2-2
Πανιώνιος-Χανιά                 1-0
Παναχαϊκή-Αστέρας Τρίπολης B’   1-0
Αιγάλεω-Κηφισιά                 0-0
Καλαμάτα-Παναργειακός           2-1