Η αλλαγή είναι τόσο αναπόφευκτη όσο και ο χρόνος, και όμως τίποτα δεν συναντά μεγαλύτερη αντίσταση. - Benjamin Disraeli, 1804-1881, Άγγλος πρωθυπουργός

Ο Εθνικός παραδόθηκε στην… παγκόσμια Ματαρό

4 Νοεμβρίου, 2023

Εκτός… συναγωνισμού αποδείχθηκε η Ματαρό για τον Εθνικό, στην αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του Champions League υδατοσφαίρισης γυναικών, που έγινε στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά. Η φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης και από τα φαβορί για το τρόπαιο, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίστασης στην ελληνική ομάδα, την οποία συνέτριψε 13-4, και με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στον Γ΄ όμιλο βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση στο final-4.

Η Ματαρό ήταν εντυπωσιακή σε άμυνα και επίθεση για ένα ημίχρονο, όσο χρειάστηκε δηλαδή για να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Η ομάδα των παγκόσμιων σταρ Ρίτα Κέστελι, Σιμόνε Φαν ντε Κράατς, Αννι Εσπάρ, Βίβιαν Σέβενιχ, Σίλβια Αβένιο προηγήθηκε 10-1 (!) λίγο πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος και μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία. Ο Εθνικός πέτυχε τρία μαζεμένα γκολ και μείωσε σε 10-4, αλλά δεν σκόραρε ξανά στα τελευταία 12 λεπτά.

Τα οκτάλεπτα: 1-6, 1-4, 2-2, 0-1

Διαιτητές: Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία), Γκαρσία (Ελβετία)
Οι συνθέσεις:
ΕΘΝΙΚΟΣ (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Κατσιμπρή, Τέρνερ 2, Μπέτα, Νίνου 1, Χατζηκυριακάκη, Αλκ. Μπενέκου, Μιχαϊλοβιτς, Κανετίδου 1, Ιόλη Μπενέκου, Τορνάρου, Μαυρωτά
ΜΑΤΑΡΟ (Ντάνιελ Μπάγιαρτ): Τερέ, Μορέλ 1, Φαν ντε Κράατς 3, Γκιράλ, Σέβενιχ 2, Κέστελι 1, Καμπράι, Νόγκε 1, Αβένιο 2, Μπερτράν 1, Εσπάρ 1, Κλαβέρια 1, Ααρτς