Δεν μπορούμε να υποστηρίζουμε την ελεύθερη οικονομία με το επιχείρημα ότι είναι ωφέλιμη για τις επιχειρήσεις. Μπορούμε να την υποστηρίζουμε μόνο με το επιχείρημα ότι είναι ωφέλιμη για την κοινωνία. Peter Drucker, 1909-2005, Αυστριακός γκουρού του management

Νικηφόρο το ντεμπούτο του Γιασικεβίτσιους στη Φενερμπαχτσέ

15 Δεκεμβρίου, 2023

Ιδανικό ήταν το ντεμπούτο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον πάγκο της Φενερμπαχτσέ, την οποία οδήγησε στη νίκη με 86-74 επί της Μονακό στην Πόλη, επαναφέροντας την σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων μετά από δύο σερί ήττες στη Euroleague. Με την αποψινή επιτυχία η τουρκική ομάδα ισορρόπησε το ρεκόρ της σε 7-7, δίνοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών των Μονεγάσκων, οι οποίοι υπέστησαν την έκτη ήττα τους σε 14 αγωνιστικές στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων στα ριμπάουντ (47 έναντι 28), στο κομμάτι της δημιουργίας (21 ασίστ έναντι 12) και η εξαιρετική τρίτη περίοδος, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 22-12, αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της επιτυχίας για τη Φενέρ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών με 23 πόντους ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις, ενώ 7 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν ο απολογισμός του Νικ Καλάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής. Στους 2 πόντους (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) περιορίστηκε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στα 14 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Από τη Μονακό δεν αρκούσαν οι 24 πόντοι του Μάικ Τζέιμς.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 46-45, 68-57, 86-74