Οι άνθρωποι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν όσο δεν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν - Βωβενάργκ

Νικηφόρα πρεμιέρα για την ΑΕΚ στο BCL

1 Οκτωβρίου, 2024

Πρεμιέρα «με το δεξί» για την ΑΕΚ στο εφετινό Basketball Champions League. Η Ένωση επικράτησε με 80-71 της ισραηλινής Μακάμπι Ραμάτ Γκαν, στη «Sunel Arena», όπως ονομάζεται πλέον το κλειστό γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν κράτησε τους φιλοξενούμενους κάτω από τους 20 πόντους τόσο στην τρίτη, όσο και στην τέταρτη περίοδο, περιορίζοντας τους στους συνολικά σε 29, όπως και η κυριαρχία στην… εναέρια κυκλοφορία (38 έναντι 29 ριμπάουντ), αποτέλεσαν τα «κλειδιά» για την πρώτη νίκη της ΑΕΚ στον 5ο όμιλο. Παράλληλα, οι Ισραηλινοί μέτρησαν μόλις 4/25 τρίποντα και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου να απειλήσουν την Ένωση.

«Εκτελεστές» για τους «κιτρινόμαυρους» οι Πρέντις Χαμπ (28π. με 7/12 τρίποντα), Χάντερ Χέιλ (16π. με 4/8 τρίποντα) και Γκραντ Γκόλντεν (14π., 7ρ.). Ντεμπούτο πραγματοποίησε ο ΡάιΚουαν Γκρέι, ο οποίος σε 14 λεπτά συμμετοχής μέτρησε 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κένταλ ΜακΚάλουμ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-42, 61-54, 80-71

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λίζκα, Στράουμπε, Πρπα
Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Γκρέι 6, Χαμπ 28 (7), Φλιώνης, Μπράις 4, Κουζμίνσκας 6, Νετζήπογλου 4, Αλίν, Κουζέλογλου 2, Γκόλντεν 14, Χέιλ 16 (4).
ΜΑΚΑΜΠΙ ΡΑΜΑΤ ΓΚΑΝ (Σμούελ Μπρένερ): Στίβενς 18 , ΜακΚάλουμ 21 (2), Άριελ 5 (1), Μελεμέντ, Χούμπερ 5 (1), Μάιλς 4, Κρόφορντ 3, Σρορ 4, Γκάλινατ 11.