Δυστυχώς για την ανθρωπότητα, δεν είναι πάντα οι ακριβοδίκαιοι αυτοί που έχουν δίκιο. Saull Bellow, 1914-2005, Καναδοαμερικανός συγγραφέας

Νικηφόρα πρεμιέρα για τη Σερβία

29 Ιουλίου, 2024

Πρεμιέρα «με το δεξί» για την Σερβία στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ γυναικών στη Λιλ, καθώς επικράτησε πιο εύκολα απ` ότι δείχνει το τελικό 58-55 του Πουέρτο Ρίκο και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στον 1ο όμιλο.

Οι Σέρβες εξαργύρωσαν την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, η οποία περιόρισε τις αντίπαλες στους 26 πόντους και τις βοήθησε να εξασφαλίσουν μία διαφορά ασφαλείας 17 πόντων (43-26 στο 20΄). Η κυριαρχία τους διατηρήθηκε και στην τρίτη περίοδο (55-36 στο 30΄), για να κατεβάσουν ταχύτητα στον… επίλογο του αγώνα, επιτρέποντας στο Πουέρτο Ρίκο να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 3-19, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για την ανατροπή.

Με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ η Ντραγκάνα Στάνκοβιτς οδήγησε την επίθεση της Σερβίας, ενώ από το Πουέρτο Ρίκο ξεχώρισε η Τρίνιτι Σαν Αντόνιο με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-26, 55-36, 58-55