Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπεν Πράουντ στον τελικό των 50μ. ελεύθερο, κατά την 3η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που διεξάγεται στο Οτοπένι της Ρουμανίας. Ο 29χρονος Βρετανός πρώτευσε με χρόνο 20.18, μένοντας μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου μακριά από το παγκόσμιο ρεκόρ του Αμερικανού Κάλεμπ Ντρέσελ (20.16 από το 2020). Η επίδοση του Πράουντ είναι η δεύτερη καλύτερη όλων των εποχών και φυσικά απτοελεί ρεκόρ Ευρώπης, καταρρίπτοντας το 20.26 που είχε ο Φλοράν Μανοντού από τις 5 Δεκεμβρίου 2014, στη Ντόχα. Ο Γάλλος ήταν παρών στην κούρσα και κατέλαβε τη δεύτερη θέση με 20.74, από κοινού με τον Ούγγρο Σεμπάστιαν Σάμπο.
Γ. Δημητρόγλου